SpaceX Marsa Gidiyor! Nedir, İlk Yolculuk Ne Zaman?

SpaceX ile Marsa gidiyor! Elon Musk’ın kurmuş olduğu Amerikan uzay araştırma şirketi SpaceX’in asıl amacı Mars’ın kolonileşmesini sağlamak.
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
39 ay önce
0
0
934
SpaceX Marsa Gidiyor! Nedir, İlk Yolculuk Ne Zaman?
Son güncelleme:22 Aralık 2020 21:08

İçindekiler

SpaceX Mars Projesi Nedir?

SpaceX Mars projesi, Elon Musk’ın NASA’nın bu konuda yeterince çalışmadığı düşünmesi üzerine SpaceX’ i kurması ile başladı. Şirketin asıl amacı Mars’ ı kolonileştirmek üzere uzay taşımacılığının maliyetini düşürmek. Tabi şirketin amacı basit olmadığı için yıllar süren çalışmalar ve hala daha sürecek bir yolculuğu bizde sabırla bekliyoruz.

Başlangıç olarak Ay’a bir istasyon kurmak istiyor SpaceX. Buradaki istasyon marsa gidecek ve geri gelecek roketlerin kalkış merkezi olacak. İstasyonun Ay’da olmasının sebebi ise daha uygun bütçeli olacağı düşünülüyor. İlk roketle birlikte Mars'a ilk gidecek olan insanlar için gerekli materyaller gönderilecek. Bu roketlerde giden malzemeleri Mars’a ilk koloni kurmak için giden insanlar Mars’ ı yaşanabilir bir şehir haline getirmek için kullanacaklar.

İlk Yolculuk Ne Zaman?

Elon Musk’ a göre Starship gezegenler arası taşıma sisteminin kurulmasıyla ilk Mars yolculuğu 2024’te olacak. Starship uzay aracının ilk görevi insansız olacak.

SpaceX, bunun öncesinde 2021’de Starship’ i uzaya taşıyacak ve 2022 yılında insansız Ay görevleri sonrasında 2023 yılında insanlı Ay görevleriyle test edilecek.

Bu konuda elbet sıkıntılar çıkacaktır. Umarız ki sıkıntılar hızlı çözülür ve Mars projesinin tarihi belirtildiği tarihten sapmaz.

SpaceX’ de şu ana kadar gelen aşamalar ve proje takvimi nedir?

Tabi her şey 2002 yılında SpaceX’in Elon Musk tarafından kurulmasıyla başladı. Başlangıç aşaması olarak bunu saymak, bu kararlılığa saygı duymak gerekir. Hepimiz günlük hayatlarımızda planlar, programlar yapıyoruz ama Elon Musk’ın planı Mars’a bir koloni kurmak.

2010 Aralık ayında SpaceX şirketi, Dragon isimli uzay kapsülü iki yörüngeli uçuştan döndükten sonra başarılı bir şekilde uzay aracı fırlatan ve geri döndüren ilk özel şirket olarak ismini duyurdu. Şirket bu sayede “2011 Uzay Başarım” ödülüne layık görülmüştür.

2013 Haziran ayında Elon Musk, özel sermaye ile tasarlanacak ve Mars’a gidip gelecek olan “Mars Koloni Taşıyıcısı” düşüncesini açıklamıştır. Mars koloni taşıyıcısı; uzay aracı, uzay kapsülü, uzay motoru ve uzay uçuş sistemlerinin hepsini içermektedir.

2013 yılında Elon Musk’ ın hazırladığı prototip “Grasshopper” 2013 yılında 743 metre yükselerek yere tekrar iniş yaptı. Sıra 40 metre uzunluğa sahip olan F9R’ye gelmişti. F9R, 2014’te yapılan denemede 1000metre yükseldikten sonra tekrar iniş yaptı!

Buraya tıklayarak ilgili F9R’nin ilk 1000 metre denemesine ulaşabilirsiniz!

2015 Mart ayında şirket uydu üretimi ve uydu internet hizmeti sağlayacağını duyurdu. İşlem için yaklaşık 4000 tane uyduyu yörüngeye gönderecek ve bu sayede dünyanın her yerine internet hizmeti sağlacaktı. Bu projesinin asıl amacı Mars koloni taşıyıcısı fikrini finanse etmekti.

Elon Musk 2013 yılında açıkladığı Mars Koloni Taşıyıcısı fikriyle ilgili adımları 2016’da güncelleyerek Mars’a ilk gidecek olan roketin insansız bir şekilde gitmesi gerektiğini Mars’a ilk adım atacak kişiler için gerekli materyalleri içermesi gerektiğini belirtti. Elon Musk 6 ay sürecek konforlu yolculuğun 2024 yılında gerçekleşeceğini de burada belirtti. 

Elon Musk bu oturumda şehirler arası taşımacılık için “Starship” roketini de duyurdu. Starship New York ile Tokyo arasını 37-39 dakikaya indirecek bir şehirler arası taşıma roketi fikriyle karşımıza çıktı.

Buraya tıklayarak Starship projesinin videosunu izleyebilirsiniz.

SpaceX 2017 yılı itibariyle en başarılı uydu ve kargo taşıyıcısı konumuna geldi.

SpaceX’in bu yıllardaki hedefi şu anda mürettebatında bulunan roketlere görevler atayarak bu görevleri başarıyla sonuçlandırmak. Olası sorunları ortadan kaldırdıktan sonra belki de 3-4 sene içerisinde insanlık Mars’ta koloni kurmaya başlayacaktır.

SpaceX’in youtube kanalına ve devam eden yaptığı çalışmalara bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

SpaceX’in belirlediği Mars yolculuğunun ilk tarihi ne?

Özel uzay şirketinin sahibi ve CEO’su Elon Musk, Starship gezegenler arası taşıma sisteminin ilk Mars yolculuğuna gerekli çalışmaların büyük ölçüde başarıyla tamamlanması durumunda 2024 yılında başlayacağını söyledi.

Starship gezegenler arası taşıma sistemi ilk olarak Ay’a insansız ve insanlı olacak şekilde çıkacak daha sonrasında 6 ay süreceği düşünülen 2024 Mars yolculuğu başlayacak.

Elon Musk’ın tweetleri

Mars, biz geliyoruz! SpaceX’in tasarlamış olduğu Starship uzay aracının görevi öncesi atılmış bir tweet. Maalesef ki Starship’ in son prototipi iniş sırasında infilak etti. Elon Musk sonrasında yaptığı açıklamada prototipin alevler içinde kalmasına rağmen istedikleri bütün verileri elde ettiklerini belirtti.
 

İTTİRİCİLER, uzay aracı ile entegre edilmiştir ve artırılmış güvenlik için iptal etme yeteneğini tamamen iptal etme olanağı sağlar. Elon Musk, gelişmeleri birebir bütün insanlarla paylaşmaya devam ediyor. Özellikle SpaceX twitter hesabını takibe alarak Mars’a yolculuk hakkında önemli gelişmeleri de takip edebilirsiniz.

Buraya tıklayarak SpaceX, buraya tıklayarak da Elon Musk’ın twitter hesabına göz atabilirsiniz.


 

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?