✈️ Uçak Modunda Mobil Veri Kullanma

Soner İŞBECER
1 hafta önce
0
17.029
ucak-modunda-mobil-veri-kullanma-210.png Son Güncelleme:24 Mayıs 2024 05:00

İçindekiler

Uçak modunda mobil veri kullanma, tüm telefon kullanıcıları tarafından fazlaca merak edilen ve araştırılan konular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Akıllı telefon kullanıcılarının tümünün bildiği üzere cep telefonlarında uçak modu adının verildiği bir özellik bulunmaktadır. Bu özellikle birlikte bağlantı gerektiren arama, mesajlaşma, internet kullanma gibi birçok özellik devre dışı bırakılmaktadır.

İsminden de anlaşılacağı üzere temel olarak uçaklara verilen zararı engellemek adına kullanılmaktadır. Aktif edildiğinde cep telefonuna gelen ve giden tüm sinyalleri engelleyerek kullanıcıların arama, mesajlaşma ve internet gibi özellikleri kullanmasını engellemektedir. Günümüzde internet kullanımının son derece yaygın olması, insanların iletişimin yanı sıra işlerini de buradan yürüttüğü görülmektedir. Bu sebeple uçuş esnasında da internet kullanımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu doğrultuda kullanıcılar uçak modunda mobil veri kullanma işleminin nasıl yapılabileceği konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Resim bulunamadı!

Uçak Modunda Mobil Veri Kullanma – 1. Yöntem

Uçak modu temelde bakıldığında uçuşlar esnasında uçağa verilecek zararı engellemek amacıyla geliştirilse de kullanıcılar farklı birçok amaç için kullanmaktadır. Bu amaçlar arasında gelen aramalara cevap vermeme isteği de bulunmaktadır. Bazı anlarda gelen aramaları meşguliyetten veya isteksizlikten dolayı cevaplamak istemeyen kullanıcılar cep telefonunu kapatmak yerine uçak moduna almayı tercih etmektedir. Çünkü uçak modu aktif durumdayken telefon ile birçok işlemi de gerçekleştirmek mümkündür. Kullanıcıların birçoğu tarafından ise gerçekleştirilebilecek olan işlemlerin içerisinde internet kullanımının olduğu bilinmemektedir. Birçok insanın temennisi olan fakat nasıl yapılacağını bilmediği işlem şu şekilde yapılabilmektedir:

 • Öncelikle uçak modunda bulunan cep telefonunuzun arama kısmını açınız.
 • *#*#4636#*#* şeklinde bir tuşlama yapınız. Son karakteri tuşladığınız anda direkt olarak Ayarlar menüsü açılacaktır.
 • Açılan menüde “Telefon bilgileri1, Telefon bilgileri2, Wi-Fi information” şeklinde seçenekler olacaktır. Bu seçenekler telefon markasına göre değişiklik gösterebilecek olmasına rağmen, temel olarak benzer seçenekler olacaktır.
 • Eğer telefonunuzun tek sim kart destekliyorsa “Telefon bilgileri1” seçeneğine, eğer telefonunuz çift sim kart destekliyorsa internet bağlantısını kullanacağınız hattın bulunduğu seçeneğe dokununuz.
 • Ardından açılan Telefon bilgileri menüsünü aşağı kaydırınız.
 • Aşağılarda yer alan “Mobil Radyo Gücü” seçeneğini “Açık” konuma getiriniz.
 • Ardından internet bağlantısı ile kullanmak istediğiniz uygulamayı veya internet tarayıcısını açınız. İnternet paketiniz bulunuyorsa internet erişiminin gerçekleştiğini göreceksiniz.
 • Bu işlem esnasında mobil veriyi etkinleştirmenize gerek yoktur. Direkt olarak internet kullanımına başlayabilirsiniz. Zaten uçak modu aktif olduğu için mobil veri seçeneğini aktif etmenize müsaade edilmeyecektir.

Belirtilen adımların uygulanması ile işlem başarılı olacaktır. İşlemin gerçekleştirildiği menü içerisinde telefonun teknik ayarlarına ilişkin farklı seçenekler de bulunmaktadır. İşlemin uygulanması esnasında yalnızca belirtilen seçenekleri ve adımları uygulayınız. Diğer ayarlara dokunmayınız. Aksi durumda olumsuz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

 

Uçak Modunda Mobil Veri Kullanma – 2. Yöntem

Uçak modunda mobil veri kullanma işleminin gerçekleştirilebilmesi için arama cep telefonunun arama kısmını kullanmak yerine direkt Ayarlar menüsü üzerinden bu işlemi gerçekleştirmek de mümkündür. Her telefon modelinin Ayarlar menüsü farklı görünüme sahip olduğu için 1. Yöntemin kullanılması daha faydalı olacaktır. Fakat alternatif bir yöntem de öğrenmek isteyen kullanıcılar olursa bu yöntemi tercih edebilir. Bunun için yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Öncelikle cep telefonunuzun “Ayarlar” menüsüne giriş yapınız.
 • Ayarlar menüsünde bulunan “Hakkında” veya “Telefon Hakkında” isimli seçeneğe dokununuz.
 • Telefonunuzla ilgili bazı bilgiler yer alacaktır. Bu bilgiler arasında depolama bilgileri de yer almaktadır. “Depolama” isimli seçeneğe birkaç kez dokununuz.
 • Bazı telefon modelleri için “Depolama” seçeneği, “Tüm özellikler” bölümü içerisinde de yer almaktadır. Eğer böyle bir telefona sahipseniz önce “Tüm Özellikler” seçeneğine daha sonra ise burada yer alan “Depolama” isimli seçeneğe dokununuz.
 • Açılan menüde “Telefon bilgileri1, Telefon bilgileri2, Wi-Fi information” şeklinde seçenekler olacaktır. Bu seçeneklerin görüntüledikten sonra 1. Yöntemde bulunan adımları uygulayarak işleminize devam edebilirsiniz.

Uçak modunda mobil veri kullanma işlemi yalnızca risksiz ortamlarda kullanılması amacıyla anlatılmıştır. Uçak vb. araçlarda oluşturabileceği riskler sebebiyle kullanılması kesinlikle önerilmemektedir. Risk oluşturma ihtimali sebebiyle değil de bireysel sebepler neticesinde gerçekleştirilen kullanımlar için ifade edilmiştir. Uçak vb. araçlarda oluşturabileceği riskler sebebiyle diğer insanların hayatını da riske etmemek adına kullanılmamalıdır.

Uçak Modunda Telefon çalar mı?

Hangi telefonu kullanırsanız kullanın (Iphone, Android vb.) uçak moduna aldığınız mobil telefonunuzun alarmı çalacaktır. Bu yüzden planlamalarınızı yaparken buna göre yapmanız gerekir. 

Uçak Modunda Müzik Dinleme

Popüler müzük dinleme uygulamaları yani Spotify gibi uygulamalar müzik dinlemek için mobil veriye ihtiyaç duyarlar. Premium üyeliklerde ise müzikleri cep telefonunuza indirebilir ve uçak modunda müzik dinleyebilirsiniz. Para vermeden müzik dinlemek için ise MP3 dosyalarınızı telefonunuza kopyalayabilirsiniz. Bu şekilde uçak modunda güvenle müzik dinleyebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?

SON EKLENENLER