Marsa Gitmek Ne Kadar Sürer?

Soner İŞBECER
38 ay önce
0
1.556
marsa-gitmek-ne-kadar-surer-204.jpg Son Güncelleme:05 Haziran 2021 02:59

İçindekiler

2003 yılında Mars dünyaya son 60 yılın en yakın geçişini gerçekleştirdi. Hubble Uzay Teleskobu bu geçişi değerlendirerek Mars hakkında ayrıntılı kareler çekti. Mars dünyaya en yakın olduğu zamanda bile 56 milyon km kadar uzağımızdaydı. Peki Marsa yani kızıl gezegene yolculuk yapmak istersek bu yolculuk ne kadar sürer?Bu sorunun cevabı birkaç etkene bağlı olarak değişiyor. Öncelikle iki gezegen arasındaki mesafe güneş etrafındaki yolculukları boyunca sürekli değişmektedir. SpaceX şirketinin paylaştığı bilgilere göre Mars ile Dünya arasındaki mesafenin en az olduğu zaman Mars’ın Güneş’e en yakın Dünya’nın ise Güneş’e en uzak olduğu zamandır. SpaceX’in bu teorisine göre Dünya ile Mars arasındaki mesafe 54.6 milyon km olmaktadır fakat kaydedilen tarih boyunca bu teori hiç gerçekleşmemiştir.

Marsa ışık hızında gidebilseydik yolculuk ne kadar sürerdi?

Işık yaklaşık olarak saniyede 299.792 km hız / saniye şeklinde hareket etmektedir. Eğer bilim kurgu filmlerindeki gibi uzay araçlarımız ışık hızına ulaşsaydı ve Mars ile Dünya’nın en yakın olduğu zamanda yolculuk başlasaydı yolculuk 3 dakika 7 saniye sürebilirdi. İki gezegen arasındaki mesafe en uzak olduğunda ( yaklaşık 400 milyon km ) 22 dakika 22 saniye sürecekti.

Hayaller ışık hızı hayatlar SpaceX.

Yanlış anlamayın SpaceX şirketini küçümser bir tavır sergilemiyoruz bu cümlemizde. SpaceX şirketinin 2006 yılında fırlattığı insansız uzay aracı saatte 56.000 km / saat gibi bir değere ulaşmıştı. Böyle bir senaryoda yolculuk Mars ile Dünya’nın en yakın olduğu zaman gerçekleştirilir ise yolculuk 41 gün gibi bir sürede gerçekleşiyor.

Veriler her ne kadar böyle görünse de işin içerisinde hesaplanması gereken 1 unsur daha var:Güneş. Dünya ile Mars’ın arasının en azamiye olduğu zamanda seyehatimiz düz bir çizgi şeklinde olmayacaktır. Çünkü güneşe yaklaşmamız pek de mantığa uymuyor. Tıpkı bir Türk atasözündeki gibi “İte dalaşmaktansa çalıyı dolaşmak yeğdir” seyahat süresi daha uzasa da düz bir yörüngede gitmemiz mümkün değil gibi gözüküyor.

Evdeki hesap çarşıya uymuyor..

Mars’a yolculukta hesap edilmesi gereken diğer unsurlar ideal yörünge noktasını hesaplamaktan geçiyor. Belki de Mars’a açılan serüvende en önemli hesapların yapılması gereken durum budur çünkü hata kabul etmeyen bir işlemdir. Sistem daha önceden ayarlanmalı ve Mars yörüngesine girmeden önce yavaşlamalıdır.

Bu durum için verilebilecek en ideal zaman SpaceX şirketinin 2021 ve 2022’deki çalışmaları sonucunda kesinliğe yaklaşacaktır. Çünkü gönderilecek insan taşıyan roketin hızının ne olacağı ve saydığımız unsurlar da olmak üzere ( kesinlikle daha fazlası da vardır. ) birçok unsura dayanmaktadır.

Şirketin şu an için ön görüsü 2024 yılında yapılabilir ise 80 gün sürecek bir yolculuk ile Mars’a ulaşmak. Her ne kadar SpaceX şirketinin verileri bu yönde olsa da NASA’nın 2018 yılında açıkladığı verilere göre bu yolculuk 9 ay sürecek, Kaliforniya Üniversitesi ( University of California ) 2019 araştırmalarına göre ise bu yolculuk 1.5 yıl sürecektir. Merakla beklediğimiz bu sürecin en detaylı bilgileri şüphesiz ki bu 1-2 yıl içerisinde kesinlik kazanacaktır.

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?

SON EKLENENLER