Elon Musk’ın Zaman Yönetimi

Elon Musk abimiz zaman yönetimini günlük hayatta nasıl kullanıyor? Zaman yönetimi konusunda bizlere öğreteceği şeylere göz atalım.
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
41 ay önce
0
0
1776
Elon Musk’ın Zaman Yönetimi
Son güncelleme:28 Aralık 2020 46:38

İçindekiler

Elon Musk’ın zaman yönetimi, başarı bir düşünce yapısıdır. Oyalanma ile yapmanız gereken işleri ertelemekle ilgili sorunlarınız varsa sizlere Elon Musk’ın çalışma yönteminden bahsedeceğiz. Unutmayalım ki bir alışkanlık kazanımının beyne işlemesi 21 gün sürmektedir. Çalışma metodunu 1-2 gün deneyip işe yaramıyor veya çok zor demeyin. 21 gün sabredin sonunda 21 gün önceki siz ile 21 gün sonraki siz arasında büyük fark olduğunu sizde gözlemleyeceksiniz.

Elon Musk zaman yönetimi konusunda gerçekten uzmanlaşmış bir insandır. Hayatını böylesine iyi yönetebilen bir kişinin dünyanın en zengin 5 kişisinden birisi olmasına şaşırmamalı. Elon Musk’ın en bilinen 2 şirketi başta olmak üzere ( bunlar SpaceX ve Tesla ) birden fazla şirketi haftada 100 saati geçkin süre çalışarak yönetiyor. 

Biz bu metodu direkt hayatımızda uygulamaya çalışırsak bu hüsranla sonuçlanabilir. Çünkü haftada 100 saat üzeri çalışmak demek günde 14 saatten fazla bir çalışma süresine tekabül ediyor. 

Zaman Yönetimi

Elon Musk’ın zaman yönetimi, işleminde ilk öğrenmeniz gereken haftalık ve günlük planlar yapmak. Elon Musk bunu şöyle ifade ediyor:“Plansız çalışmaktansa planlı çalışmamayı yeğlerim.” Türkçesi tam olarak böyle olmasa da benim yorumum bu şekilde oldu da diyebilirim.

Elon Musk zaman yönetimini haftanın pazar günü o hafta yapacaklarını kurgulayarak başlatıyor. Bizde bunu bu hafta yapmamız gerekenleri en önemliden en önemsize sıralayarak listeleyebiliriz. 

Adım 1:Günde 6 saat uyku

Elon Musk’ın zaman yönetimi güne saat sabah 7’de başlıyor ve Elon Musk günde 6 saat uyuyor. Bu programı kendi hayatıma uygulamaya çalışırken en zorlandığım aşamalardan birisi oldu. Fakat bu konularda okuduğum yazılarda esnasında dikkatimi çeken şöyle bir yazı gördüm:

“Günde 12 saat uyuyarak 60 yaşınıza geldiğinizde 30 yıl uyumuş olacaksınız, hayatınızın yarısı.”

Adım 2:Kahvaltıyı atlıyoruz

Elon Musk’ın zaman yönetiminde yoğun bir iş hayatına sahip olduğundan ötürü kahvaltı öğününü atlamayı tercih ediyor. Programı uygularken hangi aşamada daha çok zorlandım bilmiyorum ama özellikle kahvaltı yapmamam ilk birkaç gün sürekli karnımın guruldamasına neden oldu. Fakat Elon Musk’un sabah rutininde olmazsa olmazı her gün duş almak. Ben duş almayı bazen sabah bazen akşam hatta bazı günler 2 günde 1 alacak şekilde ayarlıyordum. Fakat uyguladığımda farkettim ki uykumun açılmasına büyük faydası var. O yüzden artık her gün sabahları 1 kahve yapıyor ve duşumu alıp güne başlıyorum.

Adım 3:Günlük planlamasını yapıyor

Elon Musk’ın zaman yönetiminde 3. aşama günün yoğunluğuna göre günlük planlamayı yapıyor. Örneğin Pazartesi günü ve SpaceX’te yapması gereken bir işlem varsa planlamasını ve neler yapacağını önceden belirliyor. Ben bu planlamayı yaptığım en önemliden az önemliye yapmam gerekenler listesinden günün müsaitliğine göre günümü düzenleyecek şekilde ayarladım.

Adım 4:Hızlı bir öğlen yemeği

Elon Musk öğle yemeğini 5 dakikada hızlıca atıştıracak şekilde ayarlıyor veya bazı günler öğle yemeği de yemiyor. Planlamanın bu aşaması zaten sabah kahvaltı yapmadığım için benim için kolay oldu. Çok acıkmıştım ve yemeğimi kısa sürede bitirdim. Elon Musk’ın zaman yönetimini örnek aldıkfakat bu adam bu kadar çalışacak enerjiyi nereden alıyor?

Adım 5:5 dakikalık blok çalışma

Elon Musk’ın zaman yönetiminde altın verimlilik kuralı:5 dakikalık blok sisteminde çalışması. İlk başta kafama yatmayan bu sistem işlerimi daha kısa bir sürede bitirmemi sağladı. Şöyle ki yapacağım 4 tane iş varsa 4’ünü de karşıma alıyor 5 dakika birisinin bir bölümünü hallettikten sonra diğerine geçiş yapıyordum. Totalde yaptığım işlem 6-7 saatimi alıyorken bu yöntem sayesinde 4 saat 30 dakika gibi bir sürede işlerimi bitirdim. Bunun da başlıca sebepleri işimizi parçalara böldüğümüz için iş kolay geliyordu ve 1 işi bitirdikten sonra diğer işe geçmek psikolojik olarak yorulmuşluk hissi veriyordu. Yapmam gereken 4 iş tek 1 iş olmuştu ve parçalara bölündüğünden çok kolay geçmişti.

Adım 6:Telefonları kapatalım..

Elon Musk, hafta içlerinde acil durumlar harici telefonlarını açmıyor. Dikkatinizi tamamen işinize vermeniz işinizi zaten kısa sürede bitirmenizi sağlıyor. Böyle olunca da ya Elon Musk gibi daha çok çalışabilir ya da günün kalan süresini telefonda özgürce geçirebilirsiniz.

Adım 7:Vücudumuzun dinçliği için spor yapıyoruz..

 Haftada 2 gün spor yapıyor. Fit bir görünüm vermese de kilo almamaya özen gösteriyor Elon Musk. Hayatıma bunu uygulamak şu an için pek verimli oldu diyemem. Malumunuz pandemi süreci ve spor salonları kapalı ama evde yapabildiğim sporu yapıp pandemi süreci bitimi için kendimi hamlık durumundan çıkarmalıyım.

Adım 8:Hafta sonu da çalışıyoruz..

Elon Musk hafta sonu cumartesi günü de SpaceX ve Tesla harici hobi projelerinde çalışıyor. Fakat yoğun bir hafta geçirdiğim için ben bu stratejiyi önümüzdeki hafta yapmam gereken işleri hafifletecek işleri yaparak geçirdim. Pazar günleri ise ailesiyle vakit geçiriyor.

Genel olarak Elon Musk’ın başarılı kariyerinde uyguladığı metotlar bunlar. Bu kadarı size ilk başta zor gelebilir planlamayı kendinize uygun bir şekilde yaparakta gelişiminizi izleyebilirsiniz. 

 

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?