Elon Musk’ın sıradan bir günü nasıl geçiyor?

Elon Musk abimiz bir gününü nasıl geçiriyor bir inceleyelim istedik. Bir gün içerisindeki yaşadıklarına göz atalım hep beraber.:)
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
41 ay önce
0
0
1201
Elon Musk’ın sıradan bir günü nasıl geçiyor?
Son güncelleme:24 Aralık 2020 49:39

İçindekiler

Elon Reeve Musk, daha çok bilinen adıyla Elon Musk 28 Haziran 1971 yılında Pretoria, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde doğdu. Doğum yeri olan Güney afrika cumhuriyeti vatandaşı olmasının yanı sıra Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıdır. SpaceX uzay araştırma şirketinin kurucusu ve Tesla ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. Yaklaşık serveti 153.3 milyar dolardır.

Kariyer olarak böylesine üst sıralara adını yazdıran Elon Musk’ın bir günü nasıl geçiyor? Neler yaparak bu zirveye ulaşmış? 

Yukarıdaki şirketlerin ve mal varlığının sonucu olarak Elon Musk’ın epey yoğun bir insan olduğunu anlayabiliyoruz. Ayrıca 6 çocuk sahibi ve Hollywood’un güzel yıldızlarından Amber Heard ile birlikteliği sadece işkolik bir insan olmadığını da gösteriyor. Elon Musk’ın büyük projeleri ( Mars’a gitmek, Tesla araçları geliştirmek, dünyada roket ile şehirler arası yolculuk vs.) yanında yer altı otobanları inşa etmek ya da vakumlu trenlerde giden süper hızlı trenler gibi hobi projeleri de yer almakta. Hobi projelerinin bile hayata geçirildiği zaman devasa yankı uyandıracağı düşünüldüğünde Elon Musk’ın yaptıklarını 1 ömre sığdırmak gerçekten mümkün değilmiş gibi gözüküyor. Gelelim 10 puanlık uzmanlık sorusuna:Tüm bunları nasıl başarıyor?

Elon Musk’ın sıradan bir günü

Tesla ve SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk, genelde hafta içinin tamamını bu iki firmada geçiriyor. Öğlen yemeklerini 5-10 dakikada hızlıca yiyerek geçirmeyi tercih eden Musk, çalışma sırasında üretkenliğini artırmak amacıyla çalışırken gelen telefonlara cevap vermiyor.

Öncelikle Elon Musk, güne sabahın 07.00’si gibi başlıyor ve bir konferansta belirttiğine göre ortalama günlük 6 saat uyuyor. İşleri yoğun olduğu için kahvaltı yapmıyor ancak arada sırada 1 omlet ya da 1 kahve içecek zamanı kendine ayırdığını da belirtiyor. Bizim için standart güne başlama aktivitesi olan kahvaltı yapmak Elon Musk’ a göre bir lüks haline gelmiş durumda. Reddit’te paylaştığı bir yazıya göre Musk’ın günlük rutininde kesin olan şey sabahları duş almak. Ne olursa olsun zaman ayırdığı bir şey olduğunu belirtmiş kendisi.

Çalışma rutini nasıl?

Kendisinin haftalık 85-100 saat çalıştığı ve bu zamanın yaklaşık %80’ini ( 68-80 saat ) tasarım ve mühendisliğe harcadığı biliniyor. Yine bir konferansta sorulan soruya verdiği cevaba göre günlerini düzenli olarak planlamıyor çünkü 1 günü diğeriyle aynı değil. Kabaca pazartesi ve cuma günleri Los Angeles’ te olan SpaceX’ de; salı, çarşamba ve perşembe günlerini ise Körfez bölgesindeki Tesla şirketinde çalışarak geçiriyor. Ayrıca haftada yarım gününü kar amacı gütmeyen yapay zeka kuruluşu olan OpenAl’da geçiriyor. Bunlara ek olarak çalıştığı hobi projelerini de eklemek lazım fakat bunlara nasıl zaman ayırdığı muamma.

Geriye sadece 2 günü kalıyor; cumartesi ve pazar. Hafta sonlarının nasıl olacağı Musk için belli değil. Pazar günlerini seyahat ederken ya da lüks malikanesinde konaklayarak geçiriyor. Cumartesi günlerini ise ya SpaceX’ te geçiriyor ya da çocukları ile vakit geçirerek kullanıyor.

2013 yılında katıldığı bir konferansta çocuklarıyla ilgili şu cümleleri kurmuştu:“Onlarla birlikteyken her şeyi yapabiliyorum.”

Çevresiyle geçimi nasıl?

SpaceX, Tesla gibi şirketlere sahip olmasından ötürü çevresini de oldukça fazla. Fakat çevresi Elon Musk’ a ulaşmak için telefondan daha çok e-posta kullanıyor. Sebebiyse Elon Musk telefonla konuşmayı pek tercih etmiyor. Bunun vakit kaybettireceğini düşünmesinden dolayı e-posta ile iletişime geçmeyi tercih ediyor. E-posta adreslerinin mesajlarla dolmasını önlemek için de çok az kişiye direkt mesaj atıyor. Böylece e-posta adresini de gizli tutmuş oluyor. 

Kahvaltıyı pas geçtiği ve öğlen yemeklerinde çok kısa bir sürede az yemek yediği günleri düşünürsek bu adam ne zaman yemek yiyor? Kahvaltı ve öğle yemeklerinin aksine Musk, akşam yemeklerinde genellikle yemeği fazla kaçırdığını belirtiyor. Akşam yemeklerini dışarıda önemli kişilerle toplantı halinde yemeye çalışıyor. İhtiyacı olan besini günün ileriki saatleri olan akşam yemeğinde alan Elon Musk iş yemeklerinde gereğinden fazla yemek yiyorum şeklinde de röportaj vermiştir. Formda bir görüntüsü olmasa da haftada 2-3 gün spor salonuna giderek kilo almamaya çalışıyor.

Peki bu adam hiç eğlenmiyor mu?

Böylesine yoğun bir hayat yaşadığından ötürü pek boş zamanı kalmıyor tabiki ama kalan boş vakitlerinde kitap okumayı tercih ettiğini söylüyor. En sevdiği roman da “Yüzüklerin Efendisi” olup Benjamin F., Albert Einstein gibi yenilikçi insanların biyografilerini ve maceraperestler üzerine yazılmış “Tanrılara Karşı 12” adlı 87 yıllık kitabı severek okuduğunu belirtiyor.

Bu tarz bir hayata rağmen Amerikada partileri ile de ünlü Elon Musk. Özellikle şirketteki kutlamalara büyük önem veriyor. Yani zaman zaman da çılgın şeyler yapmaktan da kaçınmıyor diyebiliriz.

Yorucu bir günün ardından Elon Musk, gece 1’de uyuduğunu söylüyor. Yani kendisi uykuyu pek sevmiyor diyebiliriz. 

Kesinlikle örnek alınması gereken bir insan Elon Musk. Sonuç olarak çok büyük bir şey istiyorsak çok çalışmalıyız.

 

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?