e-SIM (Elektronik SIM) nedir? E Sim Nasıl çalışır? E-sim Destekleyen Telefonlar

eSIM veya elektronik SIM teknolojisi nasıl çalışır? Normal sim kartların yerini alan e-sim teknolojisini, eSIM ile ilgili aklınıza gelebilecek soruları inceledim.
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
10 ay önce
0
0
5504
e-SIM (Elektronik SIM) nedir? E-sim Destekleyen Telefonlar nelerdir?
Son güncelleme:27 Temmuz 2023 36:00

İçindekiler

eSim nedir?

eSim veya elektronik sim, mobil cihazlar için bir SIM kart türüdür. Bu teknoloji sayesinde, fiziksel bir SIM kart takmak yerine, cihazınıza doğrudan bir elektronik SIM kart bilgisi yükleyebilirsiniz. E-SIM teknolojisi son yıllarda giderek daha popüler hale gelmiştir ve pek çok akıllı telefon üreticisi tarafından desteklenmektedir. Hali hazırda Türkiye'de de kullanılmaya başlanmıştır.

eSIM Güvenli Mi?

Bir eSIM'in güvenliği, nasıl uygulandığı ve kullanıldığı da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olduğundan, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Ancak, genel olarak, eSIM'ler fiziksel SIM kartlardan daha güvenlidir, çünkü fiziksel olarak çalınamazlar veya kurcalanamazlar. Ek olarak, kaybolmaları veya çalınmaları durumunda eSIM'ler uzaktan devre dışı bırakılabilir, bu da güvenliklerini daha da artırır.

eSIM Özelliği Nedir?

eSIM özelliği, cihazlarınızı internete bağlamanın yeni bir yoludur. Bir eSIM ile fiziksel bir SIM kart kullanmak zorunda kalmadan internete bağlanabilirsiniz. Bu, her cihaz için ayrı bir SIM kart taşımak zorunda kalmadan dizüstü bilgisayarınızda, tabletinizde veya akıllı telefonunuzda internete bağlanabileceğiniz anlamına gelir.

eSIM Avantajı Nedir?

eSIM'ler, kullanım kolaylığı, esneklik ve güvenlik dahil olmak üzere geleneksel SIM kartlara göre bir dizi avantaj sunar. eSIM'lerin belki de en büyük avantajı, kullanıcıların SIM kartlarını fiziksel olarak değiştirmelerine gerek kalmadan servis sağlayıcılar arasında kolayca geçiş yapmalarına izin vermeleridir.

Bu, özellikle sık sık birden fazla SIM kartla uğraşmak zorunda kalan uluslararası yolcular için büyük bir zaman tasarrufu sağlayabilir. eSIM'ler ayrıca, cihazınızın kaybolması veya çalınması durumunda uzaktan devre dışı bırakılabildikleri için geleneksel SIM kartlardan daha güvenli olma eğilimindedir. Son olarak, eSIM'ler geleneksel SIM kartlardan çok daha küçüktür, bu da cihazınızın içinde daha az yer kapladıkları anlamına gelir.

eSIM'in Dezavantajları Nelerdir?

Bir eSIM'in bir dezavantajı, tüm operatörlerin onu desteklememesidir. Tabii ki bu dezavantaj zaman geçtikçe azalacaktır. Bir eSIM kullanmak için operatörünüzün teknoloji için destek sunduğundan emin olmanız gerekir. Ek olarak, operatörünüz eSIM için destek sunsa bile, geleneksel SIM kartlar için sundukları planları veya fiyatları sunmayabilir.

Bir eSIM kullanmanın bir başka potansiyel dezavantajı, geleneksel bir SIM karttan daha az güvenli olabilmesidir. eSIM'iniz dijital olarak depolandığından, bilgisayar korsanlarının bilginiz veya izniniz olmadan uzaktan erişmesi ve hücresel hizmetinizi etkinleştirmesi mümkündür. Veri kullanımınıza dikkat etmezseniz, bu büyük faturalara yol açabilir.

eSIM Kart ile Normal SIM Karttan Farkı Nedir?

eSIM teknolojisiyle gelen normal SIM'lerden farklı birkaç önemli yenilik var. Bunlardan biri, birden fazla profili tek bir cihazda saklama yeteneğidir; bu, tek bir fiziksel cihazla ilişkili birden fazla telefon numarasına ve veri planına sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Diğer bir önemli yenilik ise, eSIM'lerin hizmet sağlayıcılar tarafından uzaktan etkinleştirilip devre dışı bırakılabilmesidir; bu da, planları veya operatörleri her değiştirmek istediğinizde artık fiziksel SIM kartları değiştirmekle uğraşmanıza gerek olmadığı anlamına gelir.

Son olarak, eSIM'ler, her bir kullanıcı için benzersiz şifreleme anahtarları oluşturma yeteneği gibi geleneksel SIM kartlara göre gelişmiş güvenlik özellikleri de sunar.

eSIM Nasıl Kullanılır?

Bir eSIM'i kullanmak için onu destekleyen bir cihaza ve onu sunan bir operatörden alınan bir kablosuz tarifeye ihtiyacınız vardır. Bir eSIM kurmak için bir QR kodu taramanız veya bilgileri manuel olarak girmeniz gerekebilir. eSIM'iniz etkinleştirildiğinde, kullanmaya başlayabilirsiniz.

Usim Kişisi Ne Anlama Geliyor?

"Usim kişisi", öncelikle akıllı telefonunu sesli aramalar yerine veri için kullanan birini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu tür kişiler genellikle planlarında sınırsız veriye sahiptir ve büyük ölçüde internet bağlantısı gerektiren uygulamalara ve hizmetlere güvenir.

E-Sim Hangi Telefonlarda - Destekleyen Telefonlar

iPhone 11, Google Pixel 3a ve Samsung Galaxy S20 dahil olmak üzere birçok yeni akıllı telefon eSIM'i destekler. Bazı telefonlarda bir fiziksel SIM yuvası ve bir eSIM yuvası bulunurken, diğerlerinde iki fiziksel SIM yuvası bulunur.

Huawei TelefonlarSamsung TelefonlarApple IpadApple Iphone Telefonlar
P40Note2012.9 inç iPad Pro (5. nesil)iPhone 13 Pro Max
P40 ProNote20 Ultra12.9 inç iPad Pro (4. nesil)iPhone 13 Pro
 Galaxy S2012.9 inç iPad Pro (3. nesil)iPhone 13 mini
 Galaxy S20+11 inç iPad Pro (2. nesil)iPhone 13
 Galaxy S20 Ultra11 inç iPad Pro (1. nesil)iPhone 12 Pro Max
 Z Fold 2iPad Air (5. nesil)iPhone 12 Pro
 Galaxy S21 5G iPhone 12 mini
 Galaxy S21+ 5G iPhone 12
 Galaxy S21 Ultra 5G iPhone 11 Pro Max
 Galaxy Z Fold3 5G iPhone 11 Pro
 Galaxy Z Flip3 5G iPhone 11
   iPhone XS Max
   iPhone XS
   iPhone XR
   iPhone SE 3 (2022)
   iPhone SE 2 (2020)
   iPhone 14 Pro Max

eSIM Türkiye'de Kullanılıyor Mu?

Evet, eSIM Türkiye'de Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom dahil olmak üzere yurtiçi operatörlerle kullanılabilir.

Iphone'da Vodafone eSim nasıl aktif edilir?

Vodafone hattı kullananlar IPhone üzerinde eSim aktivasoyunun nasıl yapılır sorusu geldi aklıma. Bu yüzden Youtube üzerindeki videoyu yazıya ekliyorum. İzleyip öğrenebilirsiniz.

E-Sim Ücretleri ve Tarife Paketleri

Turkcell E-Sim Kullanım ÜcretiSIM kart yenileme/değiştirme ücreti ödenir. 
Vodafone E-Sim Kullanım ÜcretiSIM kart yenileme/değiştirme ücreti ödenir. 
Turk Telekom E-Sim Kullanım ÜcretiSIM kart yenileme/değiştirme ücreti ödenir. Esim tüm bireysel ve kurumsal paketlerle kullanılabilir. Yani paket ücreti ödemeniz yeterlidir.

eSIM Uluslararası Telefonda Kullanılabilir Mi?

eSIM'ler, ana operatörünüz ziyaret ettiğiniz ülkede hizmet sunduğu ve cihazınız yerel ağ bantlarıyla uyumlu olduğu sürece uluslararası olarak kullanılabilir. Seyahate çıkmadan önce hesabınızda uluslararası dolaşımı etkinleştirmek için operatörünüzle iletişime geçmeniz gerekebilir.

e SIM internetsiz çalışır mı?

Böyle bir soru aklınıza gelebilir. eSIMin çalışması için internete ihtiyaç yoktur. Çünkü eSIM sizin fiziksel SIM kartınızın yerine geçerek sizin şebekenize ulaşmanızı sağlayacak bir elektronik parçadır. Siz yazılım aracılığıyla eSIM numaraınızı tanımlayıp şebekeye bağlanacak arkasından da normal 4.5 yani LTE internetinize erişebileceksiniz.

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?