Nesnelerin İnterneti (IoT) Nedir?

Soner İŞBECER
26 ay önce
0
618
nesnelerin-interneti-iot-nedir-239.jpg Son Güncelleme:29 Mayıs 2022 29:17

İçindekiler

Günümüzde artık neredeyse her şey internet çerçevesinde şekillenmektedir. Birinin Wi-Fi'sine bağlı veya hücre sinyali olan bir şeye yakın olmadan herhangi bir yere gitmek gerçekten zor bir süreç. Bir şekilde internete bağlı ve her an bir şey yapmak gerekebiliyor.

Tüm bu bağlana bilirlik, bir verimlilik ve yenilik dalgasına yol açsa da, işletmelere er ya da geç ele alınması gereken ciddi güvenlik endişeleri de sunuyor. Bugün nesnelerin internetinin güvenliğinden bahsedeceğiz.

Önemli Çıkarımlar:

 • Nesnelerin interneti (IoT) nedir?
 • IoT hangi güvenlik zorluklarını ortaya çıkarır?
 • İşletmenizi korumak için hangi IoT güvenlik adımlarını atmalısınız?

IoT Nedir?

IoT, akıllı buzdolabınızdır. Bu sizin, Amazon Eko'nuza bağlanmanızı sağlayan bir araçtır. Wi-Fi bağlantılı ampulleriniz, kahve makineleriniz, evcil hayvan besleyicileriniz, sürücüsüz arabalarınız ve kapı zili kameralarınız, kısacası internet ile ilgili her şey için bir sistem olarak algılanabilir.

Nesnelerin interneti, işlevlerini yerine getirmek ve paylaşılan veriler aracılığıyla yeteneklerini geliştirmek için sensörler, işlemciler ve yazılımlar kullanan günlük fiziksel cihazların bağlantısıdır.

Nesnelerin interneti, ortalama bir akıllı ev aletinden bile daha geniş bir alana yayılıyor. Günlük profesyonel ve kişisel yaşamımıza artan otomasyon, makine öğrenimi (ML) ve yapay zekâ (AI) uyguladığımız için IoT uygulamaları sınırsızdır. Nesnelerin interneti (IoT) nedir sorusuna cevap verdikten sonra dilerseniz bu kavrama daha yakından bakalım.

Konseptin aşağıdakiler de dâhil olmak üzere her türlü alanda etkileri vardır:

 • Tıbbi
 • Askeri
 • Eğitim
 • Perakende
 • Üretme
 • Yolculuk
 • Tarım
 • Mimari
 • Şehir planlaması
 • Çevresel koruma
 • Tedarik zinciri

Dünyanın sistemlerinin, süreçlerinin ve çabalarının birbirine bağlılığı, yeni zirvelerin kilidini açma ve atılımlar gerçekleştirme olanağına sahiptir. Bununla birlikte, bu konsept, gelecek vadeden herhangi bir teknolojik gelişme gibi, kesinlikle dezavantajlarından yoksun değildir.

IoT Hangi Güvenlik Zorluklarını Ortaya Çıkarır?

Çoğu yeni teknolojiyle ilgili sorun, sonradan düşünülen tutarlı siber güvenlik sorunudur.

Bu cihazların ve üzerinde çalıştıkları yazılımların çoğu, geliştirme süreçlerine koruma sağlamak yerine, güvenlik hususları sonuna kadar bırakılmış veya tamamen dışarıda bırakılarak oluşturulmuştur.

Güvenlik hükümleri dahil edilse bile, arabalar gibi belirli IoT öğelerine güncelleme göndermenin zorluğu da vardır. Bir düşünün, bilgi-eğlence sisteminiz ve haritalarınız için yazılımı güncellemek için aracınızı ne sıklıkla bayiye getiriyorsunuz?

Bazı araç üreticileri, müşterilerine kablosuz olarak dağıtarak güncellemeler için Tesla yöntemini benimsiyor, ancak bu, sorunun yalnızca yarısını çözüyor. Saldırganlar, uygulanan güvenlik önlemlerini hala geçmeyi başarırsa ne olur?

IoT Sistemlerinde Yaygın Siber Güvenlik Zorlukları

Sadece araçlar da değil. Birçok IoT cihazı sayısız siber güvenlik sorunuyla karşı karşıyadır. Bunlar, IoT sistemlerinde karşılaşılan yaygın siber güvenlik sorunlarından bazılarıdır:

 • Yetersiz kimlik doğrulama: Herhangi bir kimlik doğrulamalı erişim biçimi olmadan, saldırganlar potansiyel olarak IoT cihazlarını doğrulamadan ihlal edebilir ve bunları ağınızda yayılmak için bir giriş noktası olarak kullanabilir.
 • Şifreleme eksikliği: Palo Alto Networks tarafından hazırlanan 2020 IoT tehdit raporuna göre, nesnelerin interneti trafiğinin %98'i şifrelenmemiş, bu da onu bilgisayar korsanlarının meraklı gözlerine maruz bırakıyor. Bu sizi potansiyel ortadaki adam (MITM) saldırılarına, veri hırsızlığına karşı savunması hale getirebilir.
 • Zayıf şifreler: IoT cihazları da dâhil olmak üzere her cihazı güvenlik standartlarınıza göre yapılandırmak için zaman ayırmadığınız sürece, bu cihazlar şifre açısından çok güvensizdir. Bu cihazlara gelen varsayılan şifreler bazen kolayca tahmin edilebilir, bu da onları Botnet’ler den gelen kaba kuvvet saldırılarına karşı savunmasız hale getirir.
 • Açık bağlantı noktaları: Açık bırakılan ağ bağlantı noktaları, IoT cihazları için sizi kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmasız bırakan büyük bir güvenlik açığıdır.

IoT Cihazlarınızın Duyarlı Olduğu Saldırı Türleri

Bu güvenlik açıkları ve diğerleri, IoT cihazlarınızı, verilerinizi, gizliliğinizi ve ağınızı potansiyel olarak aşağıdakiler de dahil olmak üzere her türlü saldırıya maruz bırakır. Bununla birlikte;

 • Uykunun reddedilmesi: Saldırganlar, pillerini boşaltmak veya diğer bileşenleri yıpratmak için yanlış giriş sinyalleri besleyerek IoT cihazlarını tüketir.
 • Ortadaki Adam: Şifreleme eksikliği, saldırganların gözetleme, hassas verileri çekme veya kaynak cihaza yanlış trafikle yanıt verme amaçlarıyla IoT cihaz trafiğine müdahale etmesine olanak tanır.
 • Cihaz sahtekârlığı: Bir saldırgan, düşük güvenlikli bir IoT cihazı aracılığıyla ağa izinsiz giriş yaparak, güvenli ağdaki daha hassas verilere ve cihazlara erişim sağlamak için cihaz görevi görür.
 • Kötü Amaçlı Yazılım: IoT cihazları, bir ağa kötü amaçlı yazılım dağıtmak isteyen saldırganlar için bir giriş noktasıdır.
 • Casus Yazılım: Güvenli olmayan akıllı cihazlar ve bunların mikrofon, kamera gibi kayıt cihazları her türlü amaç için casus yazılımlar aracılığıyla etkinleştirilebilir.

Ağınıza bağlı diğer tüm cihazlarda olduğu gibi, IoT cihazlarıyla ilgili güvenlik endişelerinin listesi uzayıp gidiyor.

Saldırı vektörleri endişe verici olsa da, çeşitli IoT cihazlarınızın altyapınızın geri kalanı kadar korunmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz farklı stratejiler vardır.

İşletmenizi Korumak için Hangi IoT Güvenlik Adımlarını Atmalısınız?

 • Ağınızı bölümlere ayırın ve gereksiz bağlantı noktalarını kapatın
 • Uç nokta algılama ve yanıt yazılımı kullanın
 • Güvenli parola politikalarını benimseyin
 • Tüm IoT cihaz yazılımını güncelleyin

Artık IoT teknolojisiyle ilişkili bazı riskleri ve güvenlik açıklarını anladığımıza göre, işinizi bu boşluklardan korumak için elinizden gelen her şeyi yapmanız önemlidir.

Yerleşik şifreleme gibi kontrolünüz dışında olan belirli güvenlik önlemleri olsa da ağınızın olabildiğince güvenli olmasını sağlamak için yapabileceğiniz başka eylemler de vardır.

En azından, bu stratejileri uygulamadan önce, bu cihazların güvenli ve güvenilir olduğundan emin olmak için ağınıza bağlamayı planladığınız her cihazı araştırdığınızdan emin olun.

Patchwork'ü kendi başınıza oluşturmaktansa güvenli bir cihazla başlamak daha iyidir.

1. Ağınızı Bölümlere Ayırın ve Gereksiz Bağlantı Noktalarını Kapatın

Ağ segmentasyonunun amacı, bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği saldırı yüzeyini küçültmek ve tek bir segmentten içeri girerlerse bunları kontrol altına almaktır.

Bu şekilde, bilgisayar korsanlarının içeri girmeleri ve ağınızın bir alanından diğerine yanlamasına hareket etmeleri çok daha zordur.

IoT cihazlarınızı daha önemli ağ alanlarından ve bilgi teknolojisi (BT) varlıklarından bölümlere ayırmak, işinizin geri kalanını, söz konusu cihazların genel olarak zayıf güvenlik özelliklerinden yararlanmak isteyen saldırganlardan korumaya yardımcı olur.

Ek olarak, bu IoT cihazlarında açık bırakılan tüm bağlantı noktalarını incelemek isteyeceksiniz. Bu cihazların düzgün çalışması için güvenlik yöneticilerinin açık (ve güvenli) bırakması gereken belirli bağlantı noktaları vardır.

Bununla birlikte, bilgisayar korsanlarının ağınıza sorunsuz bir şekilde girmesi için açık bir kapı sağlamamak için bu açık bağlantı noktaları listesi mümkün olduğunca küçük tutulmalıdır.

2. Uç Nokta Tespiti ve Yanıt Yazılımı Kullanın

Ağınızı anlamak, onu korurken savaşın yarısıdır. Ağınızda hangi cihazların olduğunu bilmek, ağ mimarisini oluşturmak ve bunların temel davranışlarını anlamak, bir şeylerin yanlış olup olmadığını tespit etmenin anahtarıdır.

Uç Nokta Tespit ve Yanıt Yazılımı Nedir?

Uç nokta algılama ve yanıt (EDR) yazılımı, ağınıza bağlı cihazların temel çizgisini ve bunların nasıl davranması gerektiğini belirlemek için ideal bir araçtır.

Bu yazılım ağ olaylarını izler ve yeni cihazlar ağa bağlandığında, ne yaptıklarında ve yeni veya mevcut cihazların davranışı şüpheli olduğunda güvenlik yöneticilerini uyarır.

Bu, IoT cihazlarını izlemek için harika bir çözümdür, çünkü bu cihazların çalışmasına izin verilen parametreleri ayarlayabilirsiniz.

Bu cihazlardan birinden şüpheli trafik geçiyorsa, EDR yazılımınız bir yöneticiyi uyarır ve bir çözüm ve rapor tamamlanana kadar bu aktiviteyi engellemek için harekete geçer. Bu çözümü ağınızın gece bekçisi olarak düşünün.

3. Güvenli Parola Politikalarını Benimseyin

Parolalar, siber ihlallerin kabaca %30'unu oluşturur ve IoT cihazlarınızın üretici tarafından atanan parolalarla veya "parola" gibi kullanıcı tarafından belirlenen zayıf parolalarla değiştirilmesine izin veremeyeceğiniz sayılara benzer sayılar içerir.

Belirli karakter, sembol ve sayı gereksinimlerini zorunlu kılan güvenli bir parola ilkesinin benimsenmesi, genellikle IoT cihazlarının açıkta bıraktığı ekstra bir güvenlik katmanı oluşturmaya yardımcı olur.

4. Tüm IoT Cihaz Yazılımlarını Güncelleyin

Parola sorununa benzer şekilde, her üç ihlalden birine yama uygulanmamış yazılım neden olur. Bu basit gözetim, IoT cihazları da dâhil olmak üzere tüm cihazları, bir saldırganın güncelleme yapmak için zaman ayırmayanları bulursa keşfedip yararlanabileceği açıklara açık olan güvenlik açıklarına maruz bırakır.

Bazen, üreticilerden ve geliştiricilerden gönderilen yama ve güncelleme dağlarına ayak uydurmak çok zor. Bazen, sorunu anında halletmek yerine “bana daha sonra hatırlat” seçeneğine tıklamak daha kolaydır.

Bu sorunun çözümü, cihazlarınızı bir yama gönderilir gönderilmez her gün otomatik olarak güncelleme yapacak veya güncellemeleri kontrol edecek şekilde ayarlamaktır. Bu şekilde, cihazlarınızın en son olası saldırılardan korunmasını sağlayabilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti Güvenliği:Daha Sonra Ne Yapmalı?

Nesnelerin interneti kalıcıdır. Hepimizin yapabileceği en iyi şey, güvenli bir siber konumu korurken işletmelerimizden en iyi verimi sağlamak için kaydedilen ilerlemeye nasıl uyum sağlayacağımızı öğrenmektir.

Bu, mevcut olan tüm en son siber güvenlik yazılımları ve stratejileri konusunda güncel kalmanızı gerektirir.

Bu yazıda genel olarak Nesnelerin interneti (IoT) nedir sorusuna cevap vermeye ve genel olarak bu kavramı detaylandırmaya çalıştık. Aynı zamanda neden IoT uygulama ve sistemlerinin gerekli olduğuna değindik.

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?

SON EKLENENLER