Whatsapp QR Kod ile Kişi Ekleme Nasıl Yapılır?

Soner İŞBECER
22 ay önce
0
1.305
whatsapp-qr-kod-ile-kisi-ekleme-nasil-yapilir-243.jpg Son Güncelleme:15 Eylül 2022 07:05

İçindekiler

WhatsApp QR Kod ile kişi ekleme, iletişimi kolaylaştırmak adına geliştirilen önemli özelliklerden biridir. WhatsApp bilindiği üzere günlük yaşantı içerisinde en fazla kullanılan, sohbet edilen uygulamalardan biridir. Çok fazla kullanıcıya hizmet vermesi sebebiyle de sürekli olarak geliştirilmekte ve kullanıcıların memnuniyetini artırarak kullanım sürelerini daha da yükseltmek hedeflenmektedir.

Kullanım süresini yükseltmek yani kullanıcıları uygulama içerisinde tutabilmek için ise sohbetlerin daha eğlenceli ve etkili olmasının sağlanması gerekmektedir. Bu sebeple sohbet esnasında kullanılabilecek birçok özellik geliştirilmektedir. Bunun yanı sıra ise kullanıcıların yeni sohbetler başlatabilmesi için de özellikler geliştirilmektir. Bu bağlamda geliştirilen özellikler arasında ise WhatsApp QR Kod ile kişi ekleme özelliği gelmektedir. Bu özellik ile birlikte daha fazla kullanıcı ile sohbet gerçekleştirebilmek mümkün olmaktadır.

 

WhatsApp QR Kod Nasıl Oluşturulur?

WhatsApp üzerinden yeni sohbetler başlatmanın en kolay yollarından biri QR kod kullanmaktır. QR kod kullanarak yalnızca bir kamera taraması yaparak yeni bir kişiyi ekleyebilmek ve sohbet edebilmek mümkündür. Kullanım kolaylığı sebebiyle bazı kullanıcılar tarafından sıkça tercih edilse de yeni bir özellik olması sebebiyle birçok kullanıcı tarafından nasıl kullanılacağı tam anlamıyla bilinmemektedir. Bu konuda pek fazla bilgi sahibi olmayan kullanıcılar aşağıdaki adımları uygulayarak bir QR kod oluşturabilir.

 • Öncelikle WhatsApp uygulamasını başlatmanız gerekmektedir.
 • Ardından uygulamanızın yakın zamanda güncellenmiş olması gerekmektedir. Eğer güncel bir sürüme sahip değilseniz öncelikle uygulamanızı güncelleyiniz.
 • Ardından WhatsApp mobil uygulamasını başlatınız.
 • Uygulamanın ana sayfasına bakıldığında sağ üst köşede üç nokta simgesi görülecektir. Bu simgeye tıklayınız.
 • Ardından açılacak olan menü içerisinde bulunan “Ayarlar” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir.
 • Daha sonra uygulamanın kullanımına ilişkin ayarlar açılacaktır. Burada kullanıcı ismininiz sağ kısmında küçük bir simge ile gösterilen QR koda tıklayınız.
 • Ardından açılan “QR Kodu” sayfasında kullanıcıların taratarak sizi ekleyebileceği bir kod görüntülenecektir.
 • Dilerseniz bu kodu açarak direkt olarak yanınızdaki kişinin sizi eklemesini sağlayabilirsiniz.
 • Dilerseniz sağ üst kısımda yer alan “Paylaş” seçeneğini kullanarak farklı uygulamalar aracılığıyla sizi eklemek isteyen kişiye gönderebilirsiniz.
 • Aynı zamanda görüntülediğiniz QR kodu çıktı olarak alabilir. Dilediğiniz afiş, broşür vb. dokümanlara ekleyebilirsiniz.

 

WhatsApp QR Kod Nasıl Sıfırlanır?

WhatsApp QR Kod, iletişim sağlama hızını artırması sebebiyle olumlu olarak görülse de kullanım amacına bağlı olarak olumsuzluklar yaratabilecektir. İletişim sağlanması açısından oluşturulan ve çeşitli yollarla kişilere iletilen kodlar amacı dışında kullanıldığında kullanıcıyı rahatsız edebilecektir. Bu bağlamda da kullanıcı, isteği dışında gelen mesajları engellemek adıyla oluşturmuş olduğu QR kodu sıfırlamak isteyecektir. Bunun için uygulanması gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

 • WhatsApp mobil uygulamasını açınız.
 • QR kod oluşturmak için kullandığınız “QR kodu” isimli sayfaya yeniden giriniz.
 • Sayfanın sağ üst kısmında yer alan üç nokta simgesine tıklayınız.
 • Açılan seçenekler arasından “QR kodunu sıfırla” seçeneğine tıklayınız.
 • Ardından ekrana gelen uyarı metnini “Sıfırla” seçeneğine tıklayarak geçiniz.
 • Daha sonra “QR Kodum” kısmında yer alan kodun değiştiğini göreceksiniz.
 • Yeni oluşturmuş olduğunuz bu kodu daha fazla rahatsızlığa sebep olmaması açısından yalnızca güvendiğiniz kişilerle paylaşınız.

 

WhatsApp QR Kod ile Kişi Ekleme Nasıl Yapılır?

WhatsApp QR Kod ile kişi ekleme, özelliğin temel amacını gerçekleştiren işlemdir. Kullanıcılar arasında rehbere herhangi bir numara ekleme derdi olmadan, basit bir şekilde sohbet başlatma imkânını sağlar. Bu işlemin kullanılabilmesi için iletişime geçilecek kişi tarafından oluşturulmuş olan bir QR kod gereklidir. Oluşturulmuş olan QR kodun ise daha sonradan sıfırlanarak devre dışı bırakılmış olmaması gerekmektedir. Aksi durumda işlem başarısız sonuçlanacaktır. Aktif durumda olan WhatsApp QR kod ile kişi ekleme şu şeklide yapılmaktadır.

 • WhatsApp mobil uygulamanızı açınız.
 • QR kod oluşturmak için kullandığınız “QR kodu” isimli sayfaya yeniden giriniz.
 • Sayfanın sağ kısmında yer alan “Kodu Tara” seçeneğine tıklayınız.
 • Sohbet etmek istediğiniz kişinin oluşturmuş olduğu QR kodu kameranıza gösteriniz.
 • Gösterdiğiniz kodun aydınlık ve okunur biçimde olmasına özen gösteriniz.
 • Kamerada gerçekleştirilen tarama işleminin başarılı olması durumunda kişi ile sohbet edebilirsiniz.

WhatsApp QR kod özelliğinin kullanımı ve dağıtımı konusunda kullanıcıların son derece dikkatli olması gerekmektedir. İletişimi kolaylaştırma açısından son derece önemli bir özellik olsa bile kötü niyetli kullanımlara maruz kalabilmektedir. Böyle bir durumda kullanıcı tarafından QR kod sıfırlama işlemi gerçekleştirilebilse bile sıfırlama işlemi öncesinde numaranızın kötü niyetli kişilerin eline geçmesi mümkün olabilmektedir. Bu sebeple oluşturulacak olan QR kodun yalnızca güvenilir kişilerle paylaşılması gerekmektedir. Buna ilave olarak ise sohbet gerçekleştirilmek istenen kişi ile iletişim sağlandıktan sonra başka kişilerin eline geçmemesi açısından kod sıfırlanmalıdır. WhatsApp numarasını hem kişisel hem de profesyonel amaçlarla kullanan kişilerin ise daha dikkatli olması, mümkünse profesyonel işleri için farklı bir numara tercih etmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?

SON EKLENENLER