Web Sitesinde Köşe Taşı Yazılarının Önemi ve Hazırlanması

Soner İŞBECER
21 ay önce
0
439
web-sitesinde-kose-tasi-yazilarinin-onemi-ve-hazirlanmasi-241.jpg Son Güncelleme:11 Eylül 2022 12:19

İçindekiler

Köşe Taşı Yazıları Web Sitenizin Lokomotifidir

Köşe taşı yazıları web siteniz için önemli midir? Elbette önemlidir, zira onca emek ve para harcayarak hazırladığımız web siteniz trafik almadığında emeğiniz boşa gider. Bu yüzden web sitenizin popüler olup trafik alması için SEO kuralı olarak web sitenizde köşe taşı yazıları olmalıdır.

Köşe taşı yazısı veya başka bir ifade ile temel içerik yazısının sayısı önemlidir. Bunun yanında web sitenizin büyüklüğü ve işleyeceğiniz konu sayısı da önemlidir. Zira bağımsız konuları ayırarak organize etmeliyiz. Her konu için farklı köşe yazıları oluşturmamız doğru olur.

Öncelikle köşe yazılarının genel özelliğinden kısaca bahsedelim. Özellikle Wordpress kullanıcıları temel içerik yazılarını eklenti sayesine web sitesine tanımlayabilir. Wordpress kullanıcılarının vazgeçilmezi Yoast Seo demo özelliğiyle dahi birçok konuda size yardımcı oluyor. Bunun yanında Köşe Taşı Yazısını aktif etme özelliği de bulunuyor. Ancak web siteniz ticari olup kazanç sağlayacak bir yapıya sahipse, programın lisanslı sürümü size ipucu verdiği gibi birçok yönlendirme de sunuyor. Elbette eklenti kurmadan da köşe taşı yazıları oluşturabilirsiniz. Yazınız eklentiyle aktif ettiğiniz için temel içerik olmuyor. Temel içerik olmasının ana sebebi yazınızın doğru ve açıklayıcı bilgi içermesidir.

Köşe Taşı Yazılarını Hazırlarken Nelere Dikkat etmeliyiz?

Köşe taşı yazılarının temel özelliği gerçek bilgi ve anahtar kelimelerden oluşmalıdır. Özellikle blok yazılarında tercih edilse de ticari web siteniz içinde temel içerik yazıları hazırlayabilirsiniz.

Temel içerik yazılarında olması gereken birkaç önemli noktayı şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İçeriğimiz mümkün olduğunca uzun yazı olmanın yanındabilgi içermelidir
 • Temel içeriğinizde sizin için önemli anahtar kelimeler mutlaka geçmelidir
 • Diğer içerikleriniz, temel içeriğinize link vermelidir
 • Temel içerikleriniz, tali içeriklerinize de atıf yapabilir

Köşe taşı yazılarında temel içerik oluştururken, zihninizde hazırladığımız şablon şekillendiğinde sabitlemek için not almalıyız. Web siteniz sadece bir konu ve onun detaylarını içermeyebilir. Farklı konuları işleyebilirsiniz. Bu durumda her konu için ayrı bir bölüm oluşturmalısınız.

Web sitenizde:

 • Muhasebe
 • Blok yazarlığı
 • Manzara resimleri şeklinde içerikler olacağını varsayalım.

Web sitenizin iskeletini belirledikten sonra yavaş yavaş ilerleyebilirsiniz. Elbette işleyeceğiniz konuları kategorize etseniz dahi çok geniş bir içerik oluşacaksa; onları da kendi içinde gruplara ayırabilirsiniz. Bu şekilde web siteniz; webde bulunabilir ve daha anlaşılır olacaktır.  Fikir vermesi açısından şu şekilde detaylandırabiliriz:

 • Maliyet muhasebesi
 • Yevmiye kayıtları
 • SGK ve beyannamelerin işleyişi
 • … şeklinde ikinci bir sınıflamaya tabi tutabiliriz.

 

Hadi Şimdi Birlikte Köşe Taşı Yazısı Oluşturalım

Web sitenizin organizasyon yapısın oluşturup nasıl yapacağınıza karar verdiyseniz, şimdi nasıl içerik hazırlayacağız ona bakalım. Elbette dikkat etmemiz veya kaçınmamız gereken bazı önemli noktalar vardır. Temel içerik yazısını oluştururken göz ardı etmememiz gereken detaylar da vardır.

Temel içeriğiniz sizin için önemlidir bu yüzden olduğunca uzun yazı olmalıdır. Elbette gereksiz tekrar veya konuyla ilintisi olmayan bilgiler içermemeli. Tamamen konunuzla ilgili bilgi içermelidir. Köşe taşı içerik yazısı hazırlarken dikkat edeceğiniz en önemli nokta, anahtar kelimenin düzgün kullanımıdır.

Web tarayıcısındaki yapay zekâ robot yazılım sürekli araştırma halindedir. Web sitelerin dolaşarak bilgi toplar ve kategorize ederek, kitap mantığıyla Google’nin kitap rafına dizer. Bu nedenle yazınızdaki bilgiler kopya olmamalıdır. Zira şimdilik her satırdaki ilk yedi kelimelik bilgiyi ayırarak fişleyen yapa zekâ web robotları bilgileri kitap titizliğiyle sınıflandırır. Eğer ilk yedi kelimenin aynısı web üzerinde varsa yazınıza  “kopya” mührünü basarak, bodruma atar. Elbette %5 lik bir tolerans olsa da hassas bir orandır. İçerikleriniz kopya ise Google webde arama yapanlara sizin içeriklerinizi göstermez. Hatta web sitenizdeki içeriklerin çoğu kopya içerikse sitenize dahi ulaşmak mümkün olmayabilir.

Temel içerik yazınız web siteniz için önemlidir, bu yüzden uygun şekilde anahtar kelimelerinizi serpiştirin. Unutmayın; temel içerik yazınız bilgi içerip, anahtar kelime seçimini doğru yaptıysanız web aramalarında ulaşılabilir olacaktır. Zaten web sitenizi hazırlamanızın amacı da web de bulunabilir olmaktır.  Kaliteli şekilde hazırladığınız köşe taşı yazı sayfanızı artık yayınlayabilirsiniz. Bununla beraber daha sonraları hazırladığınız alt içeriklerinize, temel içeriğinizden link vermelisiniz. Aynı şekilde tali içeriklerinizden, köşe taşı yazınıza atıfta bulunup link verirseniz tıklanma sayısını arttırırsınız. Şunu da unutmayın ki hayat dinamiktir. Hazırladığınız temel içerik veya tali içerik yazılarınızı mutlaka kısa aralıklarla güncelleyiniz.

Web Sitemizi Yayınladıktan Sonra Neler Yapabiliriz?

Web sitemizi yayınlandıktan sonra sitenizin ziyaretçi sayısı yavaş yavaş artacaktır. Elbette eklentiler sayesinde trafik durumunu aylık, yıllık, günlük hatta anlık dahi takip edebiliyorsunuz. Unutmayın başlarda trafik almaması moral bozucu olsa da zaman içinde düzene girecektir. Ancak şundan emin olun ki:eğer kaliteli içerik üretirseniz mutlaka trafik alırsınız. Zira Google’nin istediği şekilde kaliteli içerikler ülkemiz de henüz oluşturulmuyor. Zira kaliteli içerik yazıları zaman, araştırma ve emek istiyor.

Şunu da aklınızdan çıkarmayınız ki anahtar kelime de çok önemlidir. Temel içerik yazınızda kullandığınız anahtar kelimeleri kesinlikle tali içeriklerinizde kullanmayınız. Zira webde dolaşan yapay zekâ robotlar aynı anahtar kelimenin tali içeriklerde de kullanılmasını kandırma gibi algılar. Web tasarımcısının trafik almak için kullanıldığı şeklinde yorumlayarak istenmeyen içerik mührü basar.

Elbette tali içeriklerimiz de webde bulunmayı hak ediyor. Onlarında bulunabilirliğini arttırmak için farklı bir yöntem kullanacağız. Nedir bu yöntem derseniz? Şu şekilde izah edelim. Temel içeriğimizin dışındaki yazılarımızda işlediğimiz konuyla ilgili semantik kelime kullanmalıyız. Türkçeye çevirdiğimizde uzun kuyruklu kelime olarak geçer. Yazınızın anlamını pekiştirip, izah eden semantik kelimeler cankurtaran simidi gibidir. Bunu unutmayın.

Sonuç olarak uzun araştırma yapıp emek harcamanıza rağmen köşe taşı yazılarınız trafik almayabilir. Zira işlediğiniz konuyla ilgili webde daha kaliteli içerikler olabilir. Bu durumda yazınızı gözden geçirip güncelleyebilirsiniz. Buna rağmen köşe taşı yazınızın trafik almasını sağlayamıyorsanız geriye iki seçenek kalıyor:

Bu yazı gerçekten sizin için köşe taşı yazısı olmalı mıdır? Cevabınız evet ise kolları sıvayarak ve araştırmanızı genişleterek, köşe taşı yazınızı farklı açıdan yeniden yazmanızdır.  Ya da farklı içeriklerle köşe taşı yazınız desteklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?

SON EKLENENLER