Web Sitesi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Soner İŞBECER
26 ay önce
0
665
web-sitesi-guvenligi-nasil-saglanir-222.png Son Güncelleme:02 Mayıs 2022 58:28

İçindekiler

Web sitesi güvenliği sağlama, birtakım tehlikeler ve zorluklarla dolu internet dünyasında hemen hemen herkesin kafasında yer edinmiş bir konudur. Web siteleri kendi güvenliklerini sağlamadıkları taktirde, kullanıcılarının şifre, anahtar ve çerezlerini de güvende tutamaz ve saklayamazlar. Bu da web sitesi ve kullanıcı arasında büyük güven ve kullanım sorunu yaratabilir.

Web Sitesi Güvenliği Sağlama Yöntemleri Nelerdir?

Web sitesi güvenliği, SSL olarak kısaltılmış ve kodlanmış olan; asıl anlamı güvenli yuva katmanı anlamına gelmekte olan sertifika sayesinde pek çok web sitesi kullanıcılarına doğrulanmış olan kimliğini sunma fırsatı bulur ve şifreleme yöntemiyle bağlantı sağlar. Bu yüzdendir ki web sitelerinin SSL sertifikasına sahip olması oldukça önemli bir husustur.

Eğer bir websitesi SSL sertifikasına sahip değil ise bu, bütün kullanıcıların hemen hemen bütün bilgileri güvende değil anlamına gelmektedir. Bilgilerin güvende olmaması, ve bu bilgilere üçüncü tarafların ulaşabilir halde olması günümüzde kötü amaçlarla da sıklıkla kullanılmaktadır.

Web sitesi güvenliğini sağlama yöntemlerinden bir diğeri olan sunucu dosyaları güvenliği de bu noktada oldukça önemli bir konudur. Sunucu dosyaları sizin kişiselleştirilmiş her şeyinizi kapsamaktadır. Belli başlı bazı izinlere tabii tutulan bu sunucu dosyaları, oldukça önemli kodları bünyesinde barındırır. Bu kodlar özetle dosyalara kimlerin ulaşıp kimlerin ulaşamayacağını ifade etmektedir.

SSL Sertifikasına Nasıl Ulaşılır?

Ek hizmet olarak web sitesi kurucularına sunulmakta olan SSL sertifikasına sahip olmak adına sunucu dosyalarından firmalar ile iletişime geçmenizde fayda var. Ancak burada da dikkat gerektiren bir husus var ki; bilindiği üzere ücretsiz olarak da sizlere sunulabilir halde olan SSL sertifikalarının güvenliği ve orijinalliğinin eksik ve hatalı bir halde olması web sitesi ve kullanıcılar adına oldukça riskli olabilir. Aynı zamanda kişisel bilgisayar ve telefonunuz ve içerisinde bulunan diğer kişisel bilgi ve adresleriniz de tehlike altına girebilir. Bu durumda geniş bir araştırma yaparak en başarılı firmaları bulmak oldukça elzem olacaktır.

SSL sertifikasını önemli kılan bir diğer konu da günden güne yaygınlaşmakta ve sayıca da epeyce fazla olan e-ticaret siteleridir. Çünkü kullanıcılar e-ticaret siteleri ile yalnızca kişisel bilgi ve adreslerini değil kredi kartı bilgilerini de paylaşmaktadırlar. E-ticaret sitesi SSL sertifikası ile şifrelenmiyor ve korunmuyor ise tüm bu bilgilere diğer tarafların ulaşması kaçınılmaz olacaktır.

Web Sitesi Güvenliği İçin Güçlü Şifre Kullanımı

Bir web sitesinin güvenliğini sağlama konusundaki en önemli hususlardan birisi de şüphesiz güçlü parola zincirleridir. Bahsi geçen parola zincirlerinin zayıf olması halinde hackerlar tarafından  çok kısa zaman içerisinde kişiselleştirilmiş bilgilerinize ulaşım sağlanabilir ve oldukça kötü amaçlarla kullanılabilir. Bu da doğal olarak bütün site güvenliğini tehlike altına sokabilir.

Güçlü bir parola zincirine sahip olmak için belli başlı bazı özellikler mevcuttur:

  • Şifrede kesinlikle ardışık rakamlar bulunmamalıdır. (örn. 555, 789)
  • Şifre yalnızca küçük harfler ya da yalnızca büyük harflerden oluşmamalıdır.
  • Kesinlikle kolay tahmin edilebilir kişisel bilgilerden oluşmamalıdır. (örn. ad - soyad, doğum tarihi, doğum yeri, site adı)
  • Şifrede hem harf hem rakam hem sembol bulunmalıdır.
  • Şifre en az 8-9 karakterden oluşmalıdır.

Verilen maddeler ve bilgiler ışığında bir şifre oluşturduğunuz taktirde güvenlik zayıflığınızı minimum seviyeye indirmiş olursunuz. Ancak günümüz sosyal ağ şartlarında bu da yeterli olmayabilir. Bu yüzden şifrenizi düzenli ve belirli aralıklarla güncellemeniz de sizin oldukça önemli bir şekilde yararınıza olacaktır. Site güvenliğini arttırmak için diğer bahsi geçenlere de dikkat etmeniz oldukça önemli ve yararlı olacaktır.

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?

SON EKLENENLER