SSL Sertifikası Hakkında Tüm Sorular? Nedir? Nasıl Alınır?

Web sitenizin güvenliği için kullanılan SSL Sertifikası hakkında sorulabilecek tüm sorular. Nedir? Nasıl alınır?
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
24 ay önce
0
0
510
SSL Sertifikası Hakkında Tüm Sorular? Nedir? Nasıl Alınır?
Son güncelleme:22 Mayıs 2022 24:55

İçindekiler

SSL, İngilizce Secure Sockets Layer kelime öbeğinin baş harflerinden meydana gelen bir kısaltmadır. Türkçe olarak da Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelmektedir. SSL protokolü sunucu ile tarayıcı arasında şifreleme yaparak, verilerin transfer edilirken güvenliğinin sağlanması için oluşturulmuş bir yapıdır. Amacı; kullanıcıyı dışardan gelebilecek olan saldırılara, güvenlik zafiyetlerinden korumaktır. Netscape isimli şirket tarafından geliştirilmiştir.

SSL sertifikası nedir? SSL sertifikasının açılımı nedir?

SSL sertifikasının açılımı Secure Sockets Layer Certificate  olarak karşımıza çıkıyor. SSL yapısının çalışması için kullanılan yapıdır. Bunu kullanabilmek için bir adet PUBLIC KEY (özel anahtar) olması gerekmektedir. Bu anahtar CSR kodu için gerekli olacaktır.

SSL sertifikası olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yeni nesil tarayıcılar adres çubuğunda SSL kontrolünü genelde göstermektedir. Kilit şeklinde bir ikon görürseniz SSL sertifikasının olduğunu anlarsınız. Eğer göstermeyen bir tarayıcı kullanıyorsanız web sayfası http:// ile bağlanıyorsa SSL sertifikası yoktur, https:// ile bağlanıyorsa vardır demektir.

SSL sertifikası alınmazsa ne olur?

SSL sertifikası almanızı gerektirecek en önemli durumlardan biririsi şüphesiz güvenliktir. Web sayfanızda bir form varsa, kullanıcılardan veri topluyorsanız kesinlikle SSL kullanmanız gerekmektedir. SSL olmazsa bu konularda zayıf kalırsınız ve ziyaretçilerinizi kaçırmış olursunuz. Bu da size eğer ticaretle uğraştığınız bir web sayfası varsa maddi olarak sizi zor duruma düşürecektir.

SSL sertifikası güvenli değil ne demek?

SSL sertifikası da hosting hizmetleri gibi ücretli olarak satılmaktadır ve bu sertifikanın bir kullanım zamanı vardır. SSL sertifikası güvenli değil, yine de bu sayfayı ziyaret et gibi hata alıyorsanız SSL sertifikasının süresi dolmuş demektir.

SSL kurulumu ne kadar sürer?

SSL sertifikası hosting yönetim panellerinden anında kullanılabilmektedir. Tam olarak kullanılması için birkaç saate ihtiyacınız olacaktır.

SSL sertifikası nasıl alınır?

SSL sertifikası hosting hizmeti veren firmalardan güvenle alınmaktadır.

SSL sertifikasına sahip web siteleri güvenilir midir?

Kuşkusuz bu sorunun cevabı:EVET. Çünkü sunucu ile kullanıcı arasındaki paketleri şifreleyerek verilerinizi güvenli hale getirmektedir.

SSL sertifikası ile SEO İlişkisi Nedir?

Google vb. arama motorları güvenli olmayan web sitelerine kullanıcıları yönlendirmemektedir.  Bu yüzden son arama motoru güncellemelerinde, arama motorları SSL Sertifikası kullanan web sitelerine daha çok değer vermektedir.

Hangi tarayıcılar SSL Protokolünü Desteklemektedir?

Son dönemlerde ortaya çıkan Chromium tabanlı tarayıcılar ve Mozilla Firefox da olmak üzere tüm tarayıcılar SSL desteklemektedir.

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?