İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternet üzerinden alışveriş yaparken dikkat edilmesi gerekenlere dilimin döndüğünce cevap vermeye çalıştım. Güvenli alışverişler..
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
25 ay önce
0
0
611
İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Son güncelleme:04 Mayıs 2022 53:13

İçindekiler

İnternetten alışveriş, özellikle son zamanlarda en çok tercih edilen alışveriş seçeneklerinden birisi haline gelmiştir. Sabah uyandığınızda biten kahvenin yenisini almanızdan tutun yeni kitaplar okumak istediğiniz farkettiğiniz ana kadar hemen hemen tüm durumlarda internetten alışveriş seçeneklerine yönelim gösterilmekte. Bunun sebebi gerek zamandan tasarruf etmek gerekse kullanım kolaylığıdır.

İnternetten alışveriş yapmak bahsedildiği gibi her ne kadar tasarruflu ve kolay olsa da tüketicinin kişisel bilgileri gibi gizlilik gerektiren durumlarda her zaman yüksek performanslı değildir. Tüketiciler internetten alışveriş yapacakları esnada kişisel bilgilerini paylaşmak zorundadırlar. Örneğin kredi kartı bileğileri bu kişisel bilgilerin belki de en önemlisidir. Bu noktada tüketicinin alışverişi gerçekleştirdiği uygulama ya da site hakkında gerekli araştırmaları yapıp, yapılan yorum ve şikayetleri de okuyarak güvenilirliğini kontrol etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde kredi kartı bilgilerinin çalınıp dağılmasından tutun aslında gerçekleşmeyen alışverişlere onlarca para ödemek gibi zor durumlarda kalabilirsiniz.

İnternetten Alışveriş Yaparken Karşılaşılan Sorunlar

Mobil cihazlar aracılığı ile internetten alışveriş yapılırken hemen hemen pek çok sorunla karşılaşılır. Bu sorunlar tüketici kaynaklı sorunlar olabileceği gibi tüketici haklarının ihlal edilmesi kaynakları ile de ortaya çıkmaktadır. Örneğin bir tüketici asla hakkında bir araştırma yapmadan ve bilgiye sahip olmadan bot takipçilerle hesabını renklendirmiş bir sayfaya kolayca aldanıp oradan alışveriş yapabilir. Bu noktada tüketiciye gönderilecek olan ürün eksik, hatalı ve hatta olması gerekenden apayrı bir şekilde gönderilebilir. Tüketici gerekli özenleri göstermeyen ve insanların bilgilerini suiistimal eden sayfalar ve siteler karşısında haklarını arayacak bir muhatap bile bulamayabilir. Aynı şekilde tüketicinin bütün kişisel bilgileri de kötüye kullanılıp, üçüncü taraflarla paylaşılabilir.

İnternetten Alışveriş Yaparken Nelerden Kaçınmalıyız?

İnternetten alışveriş yaparken kaçınılması gerekenler listesinde başı kredi kartı ve şifre zincirleriniz çekmektedir. Bu noktada tüketici derinlemesine bir araştırma yapmadan, süslü ve etkileşim dolu uygulama ve sitelere hemen aldanmamalıdır. Mümkün olduğunca bu gibi uygulama ve sitelerden uzak durulmalıdır. Aksi takdirde kredi kartı bilgileriniz de şifre zincirleriniz ve diğer kişisel bilgileriniz de kötü niyetli insanların eline geçerek sizi maddi ve manevi zararlara uğratabilir.

Kaçınılması gereken bir diğer husus ise giderek daha fazla artan ve kara cuma ve benzeri gibi kampanyalarla tüketiciyi daha çok alışverişe iten durumlarda kontrolü kaybetmemektir. Bütün bunlar tüketiciyi daha fazla tüketme çılgınlığına sürükleyerek ciddi anlamda psikolojik ve sosyal anlamda etkiler. Bunlardan korunmanın yolu da gelir ve gider hesaplamalarını düzgün bir şekilde yapmak ve bunun gibi tüketime zorlayan durumlardan uzak durmaktır.

İnternet üzerinden alışverişlerde alışveriş yapılan uygulama veya sitenin tüketici haklarına önem verip vermediği hakkında yeterince bilgi sahibi olmamak yine kötü durumlara neden olur. Mümkün olduğunca satıcı ve müşteri ilişkisine önem veren ve kendini bu yönde daha fazla geliştirmeye çalışan uygulama ve sitelerden alışveriş yapılmalıdır. Aksi takdirde ürününüzü değiştirme isteğinizden tutun iade etmenize kadar olan tüm süreçler sizin için yorucu ve zorlu olabilir.

İnternetten Alışveriş Güvenli Midir?

Bu sorunun cevabı alışverişin gerçekleştirileceği web sitesinden web sitesine değişmektedir. Ancak web sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığını öğrenerek güvenilirlik konusunda daha emin olabilirsiniz. SSL sertifikasına sahip web siteleri; kullanıcı bilgilerine ve gizliliğe önem verdiklerinden ötürü herhangi bir sorun yaşamazsınız. İnternet üzerinden alışveriş yapacağınız sitenin SSL sertifikasına sahip olması güven açısından yeterli değildir. SSL sertifikasının orijinalliğini ve halihazırda yürürlükte olup olmadığını da öğrenmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?