Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Hangi firmalar kaliteli?

Hangi hosting firması iyidir? Hosting seçilirken dikkat edilmesi gerekenlere değindik.
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
19 ay önce
0
0
590
Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Hangi firmalar kaliteli?
Son güncelleme:25 Ağustos 2022 22:24

İçindekiler

Bir web barındırıcısı seçmeye gelince, iki seçeneğiniz vardır:Ücretsiz barındırma ve kendi kendine barındırma. Ücretsiz ve ücretli blog platformlarında olduğu gibi, her seçeneğin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bunların her ikisine ve avantaj ve dezavantajlarına aşağıda değinilmiştir. Bu sayede Hosting seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangi hosting firmaları daha kalitelidir? Sorusuna da daha detaylı cevap vermiş olacağız.

Ücretsiz web barındırma

Ücretsiz barındırma ile ana avantaj, blogunuzu işletmek için cebinizden herhangi bir para ödemenize gerek kalmamasıdır. Bütçeniz sınırlıysa veya blog yazmayı profesyonel bir girişimden çok bir hobi olarak düşünüyorsanız, bu iyi bir seçenek olabilir. Ancak, bazı önemli dezavantajlar vardır.

Daha önce de belirtildiği gibi, ücretsiz barındırma ile kendi alan adınızı seçemezsiniz, bu da alan adınızın hantal, uzun ve hatırlaması zor olabileceği anlamına gelir. Bu, markanızı ve hedef kitlenizi büyütme yeteneğinizi sınırlayabilir.

Ayrıca, özellikle para kazanma açısından, blogunuzla yapabilecekleriniz ve yapamayacaklarınız hakkında çok daha fazla kural olacaktır. Tipik olarak, başka bir site blogunuzu ücretsiz olarak barındırıyorsa, reklamlarını ve markalaşmasını bu siteye tokatlayacak ve blogunuzdan para kazanma yeteneğinizi sınırlayacaktır.

Ayrıca, blogunuzu ücretsiz olarak bir yerde barındırıyorsanız, teknik olarak ona sahip değilsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, Blogger veya WordPress.com gibi platformlar blogunuzu ücretsiz olarak barındıracak, ancak hizmet koşullarını ihlal ettiğini düşündükleri takdirde blogunuzu askıya alma ve hatta silme dahil olmak üzere blogunuz üzerinde çok daha fazla kontrole sahip olacaklar. Bu, herhangi bir şeyi kurtarmak için sınırlı başvuru ile blogunuza koyduğunuz tüm içeriği ve çalışmayı kaybetmek anlamına gelebilir.

Kendi kendine barındırma

Hosting seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangi hosting firmaları daha kalitelidir? Sorunun cevabı sanırım biraz daha netleşmeye başladı. Şimdi bir diğer konu olan kendi kendine barındırma kavramına odaklanmak faydalı olacaktır. Kendi kendine barındırma, (genellikle) küçük bir finansal çıktı için çok daha fazla kontrol elde etmek anlamına gelir. Barındırma planları, temel kişisel planlar için ayda 3 ABD dolarından, daha büyük işletmeler için daha güçlü planlar için ayda 15 ABD dolarına kadar değişir.

“Kendi kendine barındırma” teriminin biraz yanıltıcı olabileceğine dikkat edilmelidir. Bu, blogunuzun verilerinin yaşadığı sunuculara gerçekten sahip olduğunuz anlamına gelmez. Bunun yerine, bu durumda blogunuzun verilerini paylaşılan bir sunucuda depolamak için üçüncü taraf bir web barındırıcısı ile çalıştığınız anlamına gelir.

Web Hosting'e mi ihtiyacınız var?

Blogunuzu kendi kendinize barındırmak istiyorsanız, başlamanın en ucuz yolu budur. Web ana bilgisayarları, bir sunucuyu ayrı disk alanı parçalarına ve diğer kaynaklara böler. Her müşteri kendi tahsisini alır, ancak sunucuyu aralarında paylaşırlar. Dosyalarınız gizlidir, bu nedenle başka hiçbir müşteri onlara erişemez.

Kendi kendine barındırmanın diğer avantajları arasında, blogunuza daha profesyonel bir görünüm kazandıran kendi alan adınızı seçme yeteneği ve blogunuzdan daha fazla yoldan para kazanma özgürlüğü yer alır.

Esasen, ücretsiz barındırma veya kendi kendine barındırma ile gitmeniz gerekip gerekmediği, blogunuz için niyetlerinize bağlıdır. Bir hobi olarak blog yazmakla ilgileniyorsanız ve mutlaka büyük bir kitle büyütmek veya blogunuzdan para kazanmak istemiyorsanız, ücretsiz barındırma muhtemelen yeterlidir. Bununla birlikte, blogunuz profesyonel bir girişimse ve hemen veya gelecekte para kazanmayı umduğunuz bir şeyse, bir alan adı satın almak ve üçüncü taraf bir web barındırma bulmak için muhtemelen yatırım yapmaya değer.

Hangi web barındırma en iyisidir?

Hosting seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangi hosting firmaları daha kalitelidir? Sorusunun net cevabına artık geçmiş olalım. Blog platformlarında olduğu gibi, blogunuz için web barındırıcıları için çok sayıda seçenek vardır. Aşağıda listelenenler, mevcut en popüler, en çok incelenen web barındırıcılarından bazılarıdır, ancak hangisinin sizin için en iyi olduğunu seçmeden önce sitelerini ziyaret etmek için biraz zaman ayırmalısınız.

InMotion Barındırma

InMotion Barındırma, birçok entegre WordPress özelliğine sahip olduğundan, özellikle WordPress kullananlar olmak üzere yeni blog yazarları için popüler bir web barındırma seçeneğidir. Kullanılabilir dört barındırma planı vardır, ancak 50 GB SSD depolama alanı ve aylık 20.000'e kadar ziyaretçiyi idare etme yeteneği ile temel planları, ilk bloglarını başlatanlar için idealdir. Blogunuz daha fazla kaynağa ihtiyaç duyduğundan, InMotion'ın daha sağlam planlarından birine yükseltmek kolaydır.

Fiyat:2,95$-13,99$/ay

Artıları

 • Ücretsiz alan adı dahil
 • Önceden yüklenmiş WordPress yazılımı içerir
 • Birden çok e-posta adresi oluşturma özelliğini içerir

Eksileri

 • Aylık ödeme seçeneği mevcut değildir; en az bir yıllık kayıt olmalı

Bluehost

Bluehost, bu şirketin hız ve hizmetinin bir kanıtı olan WordPress'in en iyi web barındırma önerisidir. Bluehost, dakikalar içinde özelleştirilmiş bir blog veya web sitesi oluşturmayı kolaylaştıran otomatik bir WordPress kurulumu içerir. Ayrıca Bluehost'un üç WordPress barındırma paketinden herhangi birini seçtiğinizde bir yıllık ücretsiz alan adı kaydı alacaksınız. Bluehost için güvenlik de önemlidir; blogunuzu güvende tutmak için güncellemeleri otomatik olarak yüklerlerve her plana ücretsiz bir SSL sertifikası eklerler.

Fiyat:3,95$-13,95$/ay

Artıları

 • Önceden yüklenmiş WordPress yazılımı içerir
 • Kullanımı kolay
 • Para iade garantisi

Eksileri

 • Temel plan, diğer web barındırıcıları kadar depolama alanıyla gelmiyor

Dreamhost

Dreamhost, özellikle WordPress blogları olanlar için güçlü ancak kullanımı kolay bir web barındırma platformu sunar. Blogcular, barındırmayı planladıkları web sitesine ve ihtiyaç duydukları özelliklere bağlı olarak WordPress Starter ve WordPress Unlimited planları arasında seçim yapabilir. Her iki plan da ücretsiz bir alan, önceden yüklenmiş WordPress, kullanımı kolay bir WordPress web sitesi oluşturucu ve hızlı SSD depolama alanı içerir. Halihazırda bir WordPress siteniz varsa ve yeni bir ana bilgisayar arıyorsanız, Dreamhost ücretsiz ana bilgisayar taşıma hizmetleri sunar.

Fiyat:2,59$-71,95$/ay

Artıları

 • Para iade garantisi
 • Önceden yüklenmiş WordPress yazılımı içerir
 • Sınırsız bant genişliği

Eksileri

 • Özel pano, bir öğrenme eğrisi gerektirebilir
 • Bazı planlar için yüksek fiyat noktası

Hostgator

Hostgator, WordPress blogları için özel olarak tasarlanmış araçlar da dahil olmak üzere her tür web barındırma ihtiyacı için bir dizi hizmet sunar. Hostgator ile seçebileceğiniz üç farklı WordPress barındırma planı vardır. Giriş seviyesi Başlangıç ​​planları, bir yıl boyunca ücretsiz alan adı kaydı, ücretsiz bir SSL sertifikası ve aylık 100.000'e kadar ziyaretçiyi idare etme yeteneği içerir. Hostgator ayrıca benzersiz 7/24 müşteri desteği ve gelişmiş güvenlik özellikleri sağlamaktan gurur duyar.

Fiyat:2,75$-5,95$/ay

Artıları

 • Tek tıklamayla WordPress kurulumu
 • Para iade garantisi
 • Sınırsız bant genişliği ve depolama

Eksileri

 • Yüksek yenileme maliyeti

SiteGround

Küçük işletmelere yönelik olan SiteGround, blogunuzu e-ticareti göz önünde bulundurarak tasarlıyorsanız iyi bir web barındırma seçeneğidir. WordPress.org, ücretsiz WordPress kurulumu ve site taşıma araçları ve otomatik WordPress yazılım güncellemeleri sayesinde bu siteyi bir web barındırma olarak da önerir. SiteGround, aylık 10.000 ziyaretçiyi ağırlayabilen temel Başlangıç ​​planı dahil olmak üzere üç farklı WordPress barındırma planı sunar. SiteGround'un ayrıca %100 yenilenebilir enerji uyumuyla çevreye taahhüdü vardır.

Fiyat:3,95$-11,95$/ay

Artıları

 • Kullanımı kolay
 • Google Cloud tarafından desteklenmektedir
 • Yüksek puanlı müşteri desteği

Eksileri

 • Yüksek yenileme maliyeti
 • Sınırlı depolama alanı

GoDaddy

Çevresindeki en iyi bilinen web barındırıcılarından biri olan GoDaddy, dünyanın en büyük alan adı kayıt kuruluşudur ve her tür site için birçok özelliğe sahiptir. Bir WordPress blogu için, Temel WordPress barındırma planları başlamak için iyi bir yerdir. Kullanıcılar bir yıllık ücretsiz alan adı kaydı, 30 GB depolama, web sitesi yedekleme koruması ve günlük kötü amaçlı yazılım taramalarından yararlanır. Bu plan, aylık 25.000'e kadar ziyaretçiyi ağırlayabilir.

Fiyat:5,49$-19,99$/ay

Artıları

 • Yıllık abonelik ile ücretsiz alan
 • Sınırsız bant genişliği
 • 7/24 müşteri desteği

Eksileri

 • Ortalama yükleme süreleri

Blogunuzun platformunu, barındırıcısını ve alan adını seçmek, blogunuzu başlatma konusunda vereceğiniz en büyük kararlardan bazılarıdır. Platformunuza kaydolduktan, barındırma planınızı satın aldıktan ve alan adınızı kaydettikten sonra, eğlenceli kısım olan blogunuzu tasarlama ve özelleştirme zamanı geldi.

Yukarıdaki seçenekler Hosting seçiminde nelere dikkat edilmeli, hangi hosting firmaları daha kalitelidir? Sorusunun cevabına yönelik aklınızda daha fazla yer edinmiştir muhtemelen.

4. Blogunuzu özelleştirin

İdeal olarak, blogunuzun nasıl görünmesini istediğinizi düşünmek için biraz zaman harcadınız. Bu, şablonlarına ve temalarına göz attıysanız, seçtiğiniz platformda bile bir faktör olabilir.

Blogunuzun benzersiz amacı ve tonu, blogunuzun tasarımına ve onu kitleniz için kullanışlı ve çekici hale getirmek için hangi özel özellikleri eklemeniz gerektiğine rehberlik etmelidir.

Blog teması seçme

Genellikle blog özelleştirmesinin ilk adımı bir tema seçmektir. Blogunuzun temasını seçmek bir zevk ve işlevsellik meselesidir. Farklı site türleri için binlerce ücretsiz ve premium tema mevcuttur.

WordPress dahil çoğu site, temaları yüklemenize ve kaldırmanıza izin verir, böylece birini seçmeden önce istediğiniz kadar deneyebilirsiniz. Seçeneklerinizi değerlendirirken şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

Bir blog başlattığınızda, istediğiniz herhangi bir temayı kullanma özgürlüğüne sahipsiniz, ancak blogunuzun amacını, konusunu ve hedef kitlesini unutmayın. Temanızın bu öğelerle uyumlu olmasını istiyorsunuz. Örneğin, blogunuz profesyonel gelişim ve kariyer tavsiyesine odaklanıyorsa, muhtemelen aşırı şirin veya tuhaf temalardan kaçınmak istersiniz.

Bir temayı özelleştirmek zor olabilir. Nasıl kod yazılacağını bilmiyorsanız, dosyalara dalmak ve temayı hacklemeye başlamak iyi bir fikir değildir. Sitenizi tamamen bozabilirsiniz. Farklı renkler ve yazı tipleri ile oynamak istiyorsanız, kendi kontrol paneli olan bir tema arayın.

Eski temalar, sitenize zarar verebilecek korsanlığa karşı savunmasızdır. Sorunu erken tespit etmezseniz alan adınız kara listeye bile alınabilir. Güvenlik için geliştirici tarafından sık sık güncellenen temaları kullanmak en iyisidir.

Kullanmakta olduğunuz blog platformuna bağlı olarak, ücretsiz ve premium temalar arasında seçim yapma seçeneğiniz olabilir. Tüm ücretsiz temalar, bir blog oluşturmak için ihtiyaç duyacağınız temel bileşenleri içerir. Temel bir ücretsiz temayla başlamak, blogunuzu yerden kaldırmanın ideal yoludur.

Zamanla, ücretsiz temanızın ilerlemenizi sınırladığını görebilirsiniz. Ücret karşılığında premium temalar daha fazla esneklik sunar ve tema geliştiricisinden doğrudan destek içerebilir. Bu, sitenizin düzeni veya görünümüyle ilgili sorunları çözmeye çalışırken yardımcı olabilir.

Zaten premium bir temaya aşık olmadıysanız, atlamadan premium bir tema satın almanız gerekmez. Ücretsiz bir tema ile başlarsanız, platforma alışmak ve gelecekte ücretli bir temadan neye ihtiyacınız olduğunu anlamak için biraz zamanınız olacak.

Blogunuz için eklentileri seçme

Blogunuzun işlevselliğini temellerin ötesine genişletmek istiyorsanız, eklentiler yeni özellikler eklemenize olanak tanır. WordPress gibi sitelerin kendi binlerce ücretsiz eklenti deposu vardır. Ayrıca üçüncü taraf pazar yerlerinden eklentiler edinebilir veya doğrudan geliştiricilerden premium eklentiler satın alabilirsiniz.

Eklentilerle ilgili altın kural, mümkün olduğunca az eklentiye sahip olmaktır, çünkü çok fazla eklenti sitenizi yavaşlatabilir veya dağınık ve dağınık görünmesine neden olabilir. Yalnızca belirli bir ihtiyaca yönelik eklentiler ekleyin ve eklentilerinizi düzenli aralıklarla gözden geçirerek artık kullanmadığınız eklentileri kaldırın.

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?