E-Devlet ile Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

E-Devlet uygulaması ile hangi bankacılık işlemlerinin yapıldığını öğrenin. Bankacılık işlemlerinizi hızlıca halledin.
Soner İŞBECER
Soner İŞBECER
25 ay önce
0
0
569
E-Devlet ile Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?
Son güncelleme:02 Mayıs 2022 48:37

İçindekiler

E-devlet bankacılık, bir sürü işlem yapmayı hızlı bir şekilde sağlamaktadır. Bu hizmet giderek gelişmekte ve kullanıcılarını oldukça memnun etmektedir. Eksikliklerin saptanması ve giderilmeye çalışılması da oldukça önemli bir husustur.

Bankacılık Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından sağlanan mevduat/katılım fonu hesabı, e-devlet sistemi üzerinden bankadan sorgulanabilir. Bu hizmet sayesinde vatandaşlara banka mevduatı ve katılım fonu sağlanmaktadır. Kullanıcılar mevduat/katılım fonu hesapları üzerinden banka sorgulaması yapabilir, hangi banka mevduat hesaplarına, banka şube bilgilerine ve hesap bakiyelerine sahip olduklarını e-devletten öğrenebilirler.

E-Devlet ile Bankacılık İşlemleri Nasıl Halledilir?

E-devlet bankacılık işlemleri e-devlet sitesinin kolay ve güvenli ara yüzü ile birlikte hızlı bir şekilde halledilebilmektedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliği ile verilen döviz kuru inceleme hizmeti ile güncel döviz kurlarını öğrenebilirsiniz. Bu hizmet e-devlet şifresi ile giriş yapılmasını gerektirmez. Resmi e-devlet sitesinin arama ekranına "Günlük Döviz Kuru" girerek EUR ve USD gibi birçok farklı dövizin değerini görüntüleyebilirsiniz. Vatandaşlar, bankaya başvurmak zorunda kalmadan e-devlet üzerinden kişisel ödeme alabilirler.

Acil nakde ve krediye ihtiyacı olan insanların kredi çekebilmek için bankaların bünyesindeki puanlama sisteminde yeterli puana sahip olmaları gerekmektedir. E-devlet kullanıcıları banka kredi puanları gibi işlemlerini de kolaylıkla site üzerinden gerçekleştirebilmektedirler. Bu işleme kolaylıkla ulaşabilmek adına kişisel şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra aramaya kredi notu sorgulama gibi basit birkaç kelime ile istediğiniz işlemi yazarak işleminizi halledebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti’nde emekli olan vatandaşlar bankaların sunmuş olduğu bazı promosyon ödemelerine göre maaşlarını istedikleri bankadan farklı bankalara taşıyabilmektedirler.  Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli banka şubesine gidilebilir. Fakat e-devlet üzerinden bu işlem daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmektedir. Bu işlemi e-devlet üzerinden gerçekleştirebilmek için kişisel şifreniz ile siteye giriş yaptıktan sonra aramaya banka değişikliği yazarak sonrasında da adımları takip ederek halledebilirsiniz.

E-Devletten Bankacılık İşlemlerinin Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

E-devlet sitesi üzerinden gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinin çok fazla avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların en başında vakit tasarrufu gelmektedir. Bu sayede işlem yapacağınız banka şubesine gitmenize gerek kalmadan işlemlerinizi kolaylıkla ve hızla halletmiş oluyorsunuz. Vaktiniz de size kalmış oluyor. Aynı zamanda evrak toparlama ve düzenleme gibi işlemlerden tutun bankada sıra beklemeye kadar olan tüm sorunlardan kurtulmuş olabilirsiniz.

E-Devletten Bankacılık İşlemleri Gerçekleştirirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnternetten yapılan diğer işlemler gibi e-devletten bankacılık işlemlerini gerçekleştirirken de oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Dikkat edilmeden ve aceleyle yapılan işlemler, yanlış sonuçlara ve yanlış bilgi paylaşımlarına neden olabilir.

En önemlisi de giriş bilgilerinize dikkat etmenizdir. Giriş bilgileriniz doğru tanımlanmadığı taktirde siteye erişemez ve bankacılık işlemlerinizi halledemezsiniz. Bu da yeni şifre edinme ve vakit kaybı gibi sorunlara neden olabilir.

E-devletten bankacılık işlemleri konusunda bir diğer dikkat etmeniz gereken husus, e-devletin bünyesinde size ait olan ve özel olan tüm bilgileri barındırdığıdır. Bu yüzden şifre ve bilgilerinizi aile üyeleriniz ve dostlarınız da dahil hiç kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir.

E-devlet üzerinden bankacılık konusunda hemen hemen herkes gibi yerli endişelere sahip olabilirsiniz fakat e-devlet bu noktada sizin kişisel bilgileriniz ve şifre güvenliğiniz gibi bilgileri asla riske atmayacak bir sitedir. E-devlet üzerinden bankacılık işlemlerinizi gerçekleştirirken aklınıza takılan ya da emin olamadığınız bir konu olduğunda bankanızla iletişime geçmenizde fayda var. Bu noktada e-devlet değil bankayı muhatap almak zorundasınız. Bankanız size gerekli yönlendirmeleri yaparak şüphesiz size yardımcı olacaktır.

Paylaşmayı Unutmayın!

İlginizi Çekebilir

İlk yorum bırakan siz olmak ister misiniz?